Obrázok týždňa: Spiaca kráska sa prebúdza v La Silla


potw2428 – Obrázok týždňa

Spiaca kráska sa prebúdza v La Silla

08. júl 2024

ESO observatórium La Silla sa nachádza na okraji čilskej púšte Atacama, 600 km severne od Santiaga de Chile a vo výške 2400 metrov nad morom. Ako vôbec prvé observatórium ESO pozorovalo zázraky na nočnej oblohe už od jeho uvedenia do prevádzky v 60-tych rokoch minulého storočia, niekedy vidí aj úžasné veci priamo pred svojím prahom.

Púšť Atacama je najsuchším miestom na Zemi, okrem polárnych oblastí, čo sa týka priemerných ročných zrážok. Keď ale predsa len zaprší a pridá sa k tomu aj správna teplota a svetlo, môže to vyvolať niečo úžasné: viac ako 200 rôznych druhov rastlín, ktorých semená a cibuľky driemu v zemi počas suchých období, začnú rozkvitať. Čoskoro sú stovky kilometrov inak piesočnaté, kamenné a vyprahnuté púšte

Keďže poveternostné podmienky musia byť tak akurát, tento jav sa vyskytuje len raz za niekoľko rokov, zvyčajne medzi septembrom a novembrom – jarné obdobie v Čile. Vyššie uvedená fotografia zobrazuje „superkvitnutie“ z októbra 2022, kedy sa nastalo prvé kvitnutie po piatich rokoch. Táto udalosť inšpirovala vládu Čile k vytvoreniu národného parku v provincii Copiapó, ďalej na severe Čile, na ochranu tohto veľkolepého predstavenia prírody a nočnej oblohy nad ňou.

 

Kredit: I. Saviane/ESO


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2428a/

 

ESO*lar