Posledný segment zrkadla najväčšieho ďalekohľadu na svete je pripravený


eso2410 — Tlačová správa

Posledný segment zrkadla najväčšieho ďalekohľadu na svete je pripravený

27. jún 2024

Ďalekohľad ELT (Extremely Large Telescope) Európskeho južného observatória (ESO), ktorý sa stavia v čilskej púšti Atacama, je o kúsok bližšie k dokončeniu. Nemecká spoločnosť SCHOTT úspešne vyrobila posledný z 949 segmentov určených pre primárne zrkadlo ďalekohľadu (M1). S priemerom viac ako 39 metrov bude M1 zďaleka najväčším zrkadlom, aké kedy bolo pre ďalekohľad vyrobené.

Zrkadlo M1 je príliš veľké na to, aby mohlo byť vyrobené z jedného kusu skla, a preto sa bude skladať zo 798 šesťuholníkových segmentov, z ktorých každý bude mať hrúbku asi päť centimetrov a priemer 1,5 metra. Dohromady budú segmenty schopné zachytiť desiatky miliónov ráz viac svetla ako ľudské oko. Ďalších 133 segmentov bolo vyrobených na uľahčenie údržby a pravidelného pokovania segmentov, keď bude ďalekohľad v prevádzke. ESO tiež zabezpečilo 18 náhradných segmentov, čím sa ich celkový počet vyšplhal na 949.

Na začiatku procesu výroby každého segmentu M1 je polotovar – tvarovaný kus materiálu, ktorý je neskôr vyleštený na zrkadlo. Polotovary sú vyrobené z nízkoexpanzívneho sklokeramického materiálu ZERODUR©, ktorý bol vyvinutý spoločnosťou SCHOTT a optimalizovaný pre extrémne teplotné podmienky v púšti Atacama, kde sa ELT nachádza . Táto spoločnosť tiež vyrobila polotovary ďalších troch zrkadiel ELT – M2, M3 a M4 – vo svojich závodoch v nemeckej Mohuči.

„To, čo si ESO objednalo v spoločnosti SCHOTT, je viac než len ZERODUR©,“ hovorí Marc Cayrel, vedúci optomechanického oddelenia ELT v ESO. „V úzkej spolupráci s ESO vyladila spoločnosť SCHOTT každý krok výroby a prispôsobila výrobok tak, aby spĺňal a často aj prekonal vysoké nároky ďalekohľadu ELT. Po celú dobu výroby tohto viac ako 230 ton vážiaceho mimoriadne kvalitného materiálu sa podarilo udržať vynikajúcu kvalitu polotovarov. ESO je preto veľmi vďačné za profesionalitu tímov spoločnosti SCHOTT, nášho spoľahlivého partnera.“

Thomas Werner, vedúci projektu ELT v spoločnosti SCHOTT, hovorí: „Celý náš tím je nadšený, že sa nám podarilo dokončiť najväčšiu jednotlivú objednávku ZERODUR® v histórii našej spoločnosti. Sériovo sme vyrobili stovky zrkadlových substrátov ZERODUR®, hoci obvykle vyrábame jednotlivé kusy. Bolo nám cťou podieľať sa na utváraní budúcnosti astronómie.“

Všetky segmenty prechádzajú po odliatí niekoľkostupňovou medzinárodnou cestou. Po pomalom ochladení a tepelnom ošetrení je povrch každého polotovaru veľmi presne vybrúsený v spoločnosti SCHOTT. Potom sú polotovary prevezené do francúzskej spoločnosti Safran Reosc, kde je každý z nich opracovaný do tvaru šesťuholníka a vyleštený s presnosťou 10 nanometrov po celom optickom povrchu – to znamená, že nerovnosti povrchu zrkadla sú menšie ako jedna tisícina šírky ľudského vlasu. Na výrobe segmentov M1 sa podieľajú tiež: holandská spoločnosť VDL ETG Projects BV, ktorá vyrába podpery segmentov; nemecko-francúzske konzorcium FAMES, ktoré vyvinulo a dokončuje výrobu 4500 senzorov s nanometrickou presnosťou, ktoré monitorujú relatívnu polohu každého segmentu; nemecká spoločnosť Physik Instrumente, ktorá navrhla a vyrába 2500 aktuátorov schopných polohovať segment s nanometrickou presnosťou; a dánska spoločnosť DSV, ktorá má na starosti prepravu segmentov do Čile.

Po vyleštení a zostavení každý segment M1 putuje cez oceán do technického zariadenia ELT na observatóriu ESO Paranal v púšti Atacama. Táto cesta je dlhá 10 000 km a už ju absolvovalo viac ako 70 segmentov M1. Na Paranal, len niekoľko kilometrov od miesta stavby ELT, je každý segment potiahnutý striebornou vrstvou, aby odrážal svetlo, a potom je starostlivo uskladnený, kým nebude hlavná konštrukcia ďalekohľadu pripravená na jeho osadenie.

Až začne koncom tohto desaťročia fungovať, bude ESO ELT „najväčším okom upreným k nebu“ na svete. Bude riešiť najväčšie astronomické výzvy našej doby a urobí doposiaľ nepredstaviteľné objavy.


——————–

More information

The European Southern Observatory (ESO) enables scientists worldwide to discover the secrets of the Universe for the benefit of all. We design, build and operate world-class observatories on the ground — which astronomers use to tackle exciting questions and spread the fascination of astronomy — and promote international collaboration for astronomy. Established as an intergovernmental organisation in 1962, today ESO is supported by 16 Member States (Austria, Belgium, Czechia, Denmark, France, Finland, Germany, Ireland, Italy, the Netherlands, Poland, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland and the United Kingdom), along with the host state of Chile and with Australia as a Strategic Partner. ESO’s headquarters and its visitor centre and planetarium, the ESO Supernova, are located close to Munich in Germany, while the Chilean Atacama Desert, a marvellous place with unique conditions to observe the sky, hosts our telescopes. ESO operates three observing sites: La Silla, Paranal and Chajnantor. At Paranal, ESO operates the Very Large Telescope and its Very Large Telescope Interferometer, as well as survey telescopes such as VISTA. Also at Paranal ESO will host and operate the Cherenkov Telescope Array South, the world’s largest and most sensitive gamma-ray observatory. Together with international partners, ESO operates ALMA on Chajnantor, a facility that observes the skies in the millimetre and submillimetre range. At Cerro Armazones, near Paranal, we are building “the world’s biggest eye on the sky” — ESO’s Extremely Large Telescope. From our offices in Santiago, Chile we support our operations in the country and engage with Chilean partners and society.

Contacts

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Cell: +49 151 241 664 00
Email: press@eso.org

Elisabeth Harvey
Marketing & Communications – SCHOTT AG
Mainz, Germany
Email: elisabeth.harvey@schott.com

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/news/eso2410/

 

ESO*lar