ann23004 — Oznámenie
ALMA a jeho partneri oslavujú desiate výročie prelomovej vedy
13. marec 2023
13. marca 2023 oslávil najväčší rádioteleskop na svete – ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), ktorého je ESO partnerom, svoje desiate výročie. Za toto desaťročie ALMA spôsobil revolúciu a zmenil naše chápanie vesmíru, keď odhalil nové poznatky o formovaní planét, hviezd a galaxií; dešifroval chémiu kozmu; v neposlednom rade zohral nenahraditeľnú úlohu pri získavaní prvých snímok čiernych dier.
Pri tejto príležitosti dnes radioteleskop ALMA oslavuje spolu s čilskými úradmi, veľvyslancami, zástupcami vedeckej a miestnej komunity na observatóriách neďaleko San Pedro de Atacama v Čile. Ceremoniál a sprievodné umelecké vystúpenie budú vysielané naživo prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky ALMA.
„ALMA zmenil naše chápanie vesmíru a otvoril nové hranice výskumu,“ povedal Dr Sean Dougherty, riaditeľ ALMA. „Sme veľmi hrdí na úspechy za posledné desaťročie a už teraz sa tešíme na objavy nasledujúceho desaťročia.“
Od jeho spustenia v roku 2013 astronomická komunita vytvorila viac ako 3 000 vedeckých prác s prevratnými objavmi od formovania planét až po detekciu zložitých organických molekúl v prvých rokoch vesmíru, pri ktorých boli použité práve dáta z ALMA. Pravdepodobne medzi najznámejšie úspechy ALMA patrí aj účasť na projekte Event Horizon Telescope, kde zachytili prvé snímky čiernych dier v strede galaxie M87 a Mliečnej dráhy.
Úspech rádioteleskopov ALMA je spôsobený ich špičkovou technológiou, ktorý bola vyvinutá prostredníctvom medzinárodnej spolupráce 21 krajín zo Severnej Ameriky, Európy a východnej Ázie. Teleskop pozostáva zo 66 antén, ktoré sú rozmiestnené na 16-tich kilometroch náhornej plošiny Chajnantor v čílskych Andách vo výške 5000 metrov nad morom. Pozorovania z ALMA poskytli astronómom na celom svete cenné údaje, aby pomohli zodpovedať na niektoré z najzákladnejších otázok o vesmíre. Rádioteleskop ALMA je prevádzkovaný partnermi ESO, NAOJ a NRAO.
ESO je kľúčovým partnerom v plánovaní a rozvoji rádioteleskopu ALMA od jeho vzniku a poskytuje 25 zo 66 antén. ALMA je schopný meniť a premiestňovať svoje antény, aby mohli vykonávať rôzne astronomické pozorovania, a práve preto je takým výkonným teleskopom. Každá jedna anténa váži viac ako 100 ton. Sú premiestňované dvoma obrovskými transportérmi, ktoré poskytuje ESO. Každý jeden transportér je 20 metrov dlhý, 10 metrov široký a 6 metrov vysoký. Rôzne európske inštitúcie spolupracovali na vývoji na niektorých z 10 prijímačov ALMA – detektorov, ktoré zachytávajú rádiové vlny z vesmíru. ESO zabezpečilo aj ubytovanie ALMA, ktoré ponúka príjemné životné podmienky pre zamestnancov dočasne pracujúcich na mieste, ako je drsná púšť Atacama. Napokon ESO prispieva k spoločnej prevádzke tohto zariadenia aj s ostatnými partnermi a pôsobí ako ústredný bod pre styk s Európskou vedeckou komunitou.
„ALMA je neoddeliteľnou súčasťou komplexu špičkových observatórií ESO,“ povedal generálny riaditeľ ESO, Xaiver Barcons. „Dopĺňa pozorovania veľmi veľkého ďalekohľadu (VLT), ktorý patrí medzi najvýkonnejšie a najproduktívnejšie ďalekohľady v optickom dosahu za ostatných 25 rokov. ALMA poskytuje fantastické informácie a vedu na submilimetrových vlnových dĺžkach a je vynikajúcim príkladom medzinárodnej spolupráce vo vede. Prevádzkovanie teleskopov ALMA by jednoducho nebola možná len pre jednu krajinu. Mnohé vedecké úspechy, ktoré ALMA dosiahol počas prvých desiatich rokov svojho fungovania nám ukázali, že najlepší spôsob ako podporiť vedecký pokrok po celom svete je spolupráca.“
Pri príležitosti tohto míľnika organizuje ALMA v roku 2023 sériu podujatí, ktoré sa začínajú dnes na rôznych observatóriách. Účastníci obnovia ceremóniu „Pocta matke Zemi“, ktorú uskutoční vodca miestnej komunity následne si vypočujú komentovanú prehliadku zariadenia observatória v sprievode vedcov a inžinierov. Na konci dňa bude umelecké predstavenie svetla a zvuku. Ceremoniál a umelecké vystúpenie budú vysielané naživo prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky ALMA. Kompletný zoznam aktivít, ktoré oslavujú prvé desaťročie, nájdete na stránke ALMA.
——————-
Contacts
Juan Carlos Muñoz Mateos
ESO Media Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6176
Email: press@eso.org
——————–
Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/announcements/ann23004/
ESO*lar