Obrázok týždňa: Čo sa to blíži cez kopec? Interferometer ALMA!


potw2324 – Obrázok týždňa

Čo sa to blíži cez kopec? Interferometer ALMA!

12. jún 2023

Môže sa zdať, že sa na tomto obrázku týždňa toho veľa nedeje, ale zdanie klame. V diaľke sa ako tučniaky v antarktickej búrke, chúli 66 vysoko presných antén sústavy ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). ALMA, ktorú prevádzkuje ESO spolu s medzinárodnými partnermi, je určená na štúdium svetla vyžarovaného najchladnejšími objektmi vo vesmíre, ako sú napríklad rozsiahle chladné mračná v medzihviezdnom priestore.

Na oboch stranách antén sa rozprestiera prázdna krajina náhornej plošiny Chajnantor. Toto odľahlé miesto, ktoré sa nachádza vo výške 5 000 m n. m. v čilských Andách, je jedným z najsuchších miest na Zemi. Práve toto sucho z neho robí ideálne miesto na pozorovanie signálov z chladného vesmíru, ktoré by inak boli silne pohlcované vodnou parou v našej atmosfére.

ALMA je takzvaný interferometer, čo znamená, že jednotlivé antény spolupracujú a dohromady vytvárajú výkonnejší teleskop, ktorý dokáže rozoznať menšie detaily, než aké je možné pozorovať jednotlivými anténami zvlášť. V závislosti od toho, aké pozorovania sa vykonávajú, sú antény usporiadané v rôznych konfiguráciách. Čím sú vzdialenejšie, tým jemnejšie detaily môžu vidieť; na druhej strane kompaktnejšie konfigurácie naopak ponúkajú lepšiu citlivosť a sú ideálne pri pozorovaní menej jasných rozsiahlych objektov. Tu sú antény v jednej z najkompaktnejších konfigurácií, ale vzdialenosť medzi nimi môže byť až 16 kilometrov!

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2324a/

 

ESO*lar