Obrázok týždňa: Zlaté haló okolo ELT


potw2336 – Obrázok týždňa

Zlaté haló okolo ELT

04. september 2023

Tento obrázok možno vyzerá ako úvodná scéna z Levieho kráľa ale v skutočnosti bol vyhotovený v čílskej púšti Atacama, nie v afrických savanách. V centre záujmu sa nachádza extrémne veľký teleskop ESO ELT (Extremly Large Telescope), alebo aspoň jeho časť.

Oceľová kupola ELT je vysoká asi 80 metrov a jedného dňa bude hostiť ďalekohľad nazývaný „najväčšie oko smerujúce na oblohu“ . Po dokončení bude kupola vážiť približne 6100 ton a bude sa môcť otáčať o 360 stupňov na súprave 36 stacionárnych koľajníc.

Táto nádherná fotografia východu slnka nad Cerro Armazones, kde nachádza ELT, bola vyhotovená 29. augusta, zo vzdialenosti asi 23 kilometrov z vrcholu inej slávnej hory: Cerro Paranal, kde sa nachádza starší súrodenec ELT, veľmi veľký ďalekohľad VLT (Very Large Telescope) od ESO. Keďže poloha východu Slnka sa mení počas roka, ako sa Zem pohybuje okolo Slnka, pri pohľade z Paranalu existuje len úzke časové okno, kedy východ Slnka rámuje ELT.

A čo viac, ak sa pozorne pozriete, môžete na povrchu Slnka rozoznať dve slnečné škvrny. Tieto tmavé, chladnejšie oblasti sú tvorené intenzívnymi magnetickými poľami. Aj keď z tejto vzdialenosti môžu vyzerať malé, v skutočnosti majú veľkosť planéty.

Kredit: E. Garcés/ESO. Ack.: N. Dubost


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2336a/

 

ESO*lar