Obrázok týždňa: Hviezdny rozprašovač


potw2316 – Obrázok týždňa

Hviezdny rozprašovač

17. apríl 2023

Na obrázku týždňa vidíme mladý hviezdny objekt 244-4401 v hmlovine v Orionu, pozorovaný pomocou ESO ďalekohľadu Very Large Telescope (VLT) – ide o najostrejší snímok tohto objektu, aký bol kedy zhotovený. Vlnitá purpurová štruktúra je výtrysk hmoty vychádzajúci z blízkosti hviezdy. Ale prečo má práve takýto tvar?

Veľmi mladé hviezdy sú často obklopené diskmi materiálu, ktoré padajú smerom k hviezde. Časť tohto materiálu môže byť vyvrhnutá vo forme silných výtryskov kolmo k disku. Výtrysk v tvare písmena S pri hviezde 244-440 naznačuje, že to, čo sa skrýva v centre tohto objektu, nie je jedna, ale dve hviezdy, ktoré obiehajú okolo seba. Ich vzájomný pohyb periodicky mení smer výtrysku – podobne ako záhradný rozstrekovač, ktorý svojim pohybom mení smer prúdu vody. Ďalšou možnosťou je, že za tvar výtrysku je zodpovedné silné žiarenie ostatných hviezd v Orione.

Tieto pozorovania, prezentované v novom článku, boli zhotovené pod vedením skupiny Andrewa Kirwana z Maynooth University v Írsku, pomocou prístroja MUSE (Multi Unit Spectroscopic Explorer) na ESO observatóriu VLT v Čile. Červená, zelená a modrá farba znázorňujú rozloženie železa, dusíka a kyslíka. Ide však len o malý zlomok všetkých dát získaných prístrojom MUSE, ktorý zhotovuje tisíce snímok v rôznych farbách alebo vlnových dĺžkach súčasne. To umožňuje astronómom študovať nielen distribúciu mnohých rôznych chemických prvkov, ale aj ich pohyb.

Okrem toho MUSE je inštalovaný na jednom zo štyroch hlavných ďalekohľadov VLT, ktorý je vybavený systémom adaptívnej optiky, ktorý koriguje atmosférické turbulencie, a poskytuje tak snímky ostrejšie ako Hubbleov vesmírny ďalekohľad. Tieto nové pozorovania tak astronómom umožnia neuveriteľne podrobne preskúmať to, ako sa rodia hviezdy v mohutných oblakoch, ako je Orion.

Kredit: ESO/Kirwan et al.

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2316a/

 

ESO*lar