Konštrukcia ELT ESO je v polovici


eso2310 — Tlačová správa (organizačná)

Konštrukcia ELT ESO je v polovici

11. júl 2023

Extrémne veľký teleskop Európskeho južného observatória ESO/ELT je revolučný ďalekohľad na pozorovanie vesmíru z povrchu Zeme. Ďalekohľad bude mať primárne zrkadlo s priemerom 39m a bude najväčším ďalekohľadom na svete pre viditeľné a infračervené žiarenie: najväčším okom ľudstva hľadiacim k oblohe. Technicky mimoriadne náročný projekt ELT podľa metodiky používanej v projektovom riadení už prekročil hranicu 50 % realizácie.

Ďalekohľad ELT, ktorý stavia ESO, sa nachádza na vrchole hory Cerro Armazones v čilskej púšti Atacama. Inžinieri a robotníci v súčasnej dobe kompletizujú oceľovú konštrukciu budovy, ktorá každý deň doslova rastie pred očami a čoskoro získa typický tvar kupoly.

Úspešne pokračujú aj práce na zrkadlách a ďalších súčastiach teleskopu ELT, ktoré vyrábajú firmy v Európe. Ďalekohľad ELT bude mať inovatívnu päťzrkadlovú optickú konštrukciu, ktorej ústredným prvkom je obrie hlavné zrkadlo (M1) zložené zo 798 šesťuholníkových segmentov. Viac ako 70% odliatkov jednotlivých zrkadiel aj mechanických prvkov na ich uchytenie je už vyrobených. Druhé a tretie zrkadlo konštrukcie (M2 a M3) sú tiež odliate a prebieha ich leštenie. Zvlášť pôsobivý je postup prác na deformovateľnom zrkadle M4, ktorého tvar sa bude meniť tisíckrát za sekundu, aby bolo možné korigovať vady spôsobené turbulenciami atmosféry. Všetkých šesť jeho segmentov je dokončených a integrovaných do nosnej konštrukcie. Pripravených je tiež šesť laserov, ktoré sú kľúčovou súčasťou systému adaptívnej optiky pre ELT – boli dodané do ESO na testovanie.

Vývoj a výroba všetkých ďalších prvkov potrebných na dokončenie ELT vrátane riadiaceho systému, zariadenia na montáž a uvedenie teleskopu do prevádzky tiež úspešne pokračuje. Aj všetky štyri vedecké prístroje, ktorými bude ďalekohľad ELT na začiatku vybavený, sú v konečnej fáze návrhu a niektoré z nich sa už začínajú vyrábať. Na Cerro Armazones alebo v jeho blízkosti bola už vybudovaná väčšina podpornej infraštruktúry pre ELT – napríklad technická budova, ktorá bude okrem iného slúžiť na uloženie a pokovovanie zrkadiel, je už postavená a vybavená. V minulom roku začala prevádzku aj fotovoltaická elektráreň, ktorá bude obnoviteľným zdrojom energie celého areálu ELT.

Stavba ELT ESO bola odštartovaná pred deviatimi rokmi slávnostným položením základného kameňa. Vrch Cerro Armazones bol v roku 2014 vyrovnaný, aby sa vytvoril priestor pre obrovský teleskop.

Očakáva sa však, že dokončenie zvyšných 50 % projektu ELT prebehne výrazne rýchlejšie ako výstavba prvej polovice. Prvá polovica projektu zahŕňala zdĺhavý proces dokončovania dizajnu prevažnej väčšiny komponentov pre stavbu. Okrem toho bolo potrebné pri niektorých prvkoch ELT – napríklad segmentoch primárneho zrkadla, ich nosných a funkčných konštrukciách, či senzoroch – pred sériovou výrobou postaviť a otestovať prototypy. Výstavba bola výrazne ovplyvnená pandémiou COVID-19, kvôli ktorej bola stavba uzavretá na niekoľko mesiacov a výroba mnohých komponentov ďalekohľadu sa oneskorila. Vďaka tomu, že sa výrobné procesy v poslednej dobe opäť plne rozbehli, predpokladá sa, že dokončenie ELT bude trvať ešte päť rokov. Okrem toho, stavba tak veľkého a komplexného zariadenia nie je bez rizika, pokiaľ prístroj nie je dokončený a plne funkčný.

Generálny riaditeľ ESO Xavier Barcons hovorí: „ELT je najväčší z novej generácie pozemných optických a blízkych infračervených ďalekohľadov a má tiež najpokročilejšiu konštrukciu. Hranica 50 % realizácie projektu nie je vzhľadom na náročnosť, veľkosť a zložitosť žiadnym malým úspechom. A podarilo sa ho dosiahnuť len vďaka úsiliu všetkých pracovníkov ESO, neutíchajúcej podpore členských štátov ESO a zapojeniu našich priemyselných partnerov aj prístrojových konzorcií. Som nesmierne hrdý na to, že projekt ELT dosiahol tento míľnik.“

Vedecké pozorovania ďalekohľadom ESO/ELT by sa mali začať v roku 2028. Pomocou tohto teleskopu by vedci radi našli odpovede na základné otázky vesmíru: Sme vo vesmíre sami? Sú fyzikálne zákony univerzálne? Ako vznikli prvé hviezdy a galaxie? Očakáva sa, že ELT dramaticky zmení pohľad na vesmír a donúti nás prehodnotiť predstavy o našom mieste v ňom.

Poznámky:

Percento dokončenia ELT je odhadované na základe analýzy „dosiahnutej hodnoty“, čo je metóda používaná v projektovom riadení na hodnotenie postupu projektu, ktorá zohľadňuje časový plán a náklady. V súčasnosti je ELT hotový na 50 % podľa projektového plánu.

——————–

More information

The European Southern Observatory (ESO) enables scientists worldwide to discover the secrets of the Universe for the benefit of all. We design, build and operate world-class observatories on the ground — which astronomers use to tackle exciting questions and spread the fascination of astronomy — and promote international collaboration for astronomy. Established as an intergovernmental organisation in 1962, today ESO is supported by 16 Member States (Austria, Belgium, the Czech Republic, Denmark, France, Finland, Germany, Ireland, Italy, the Netherlands, Poland, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland and the United Kingdom), along with the host state of Chile and with Australia as a Strategic Partner. ESO’s headquarters and its visitor centre and planetarium, the ESO Supernova, are located close to Munich in Germany, while the Chilean Atacama Desert, a marvellous place with unique conditions to observe the sky, hosts our telescopes. ESO operates three observing sites: La Silla, Paranal and Chajnantor. At Paranal, ESO operates the Very Large Telescope and its Very Large Telescope Interferometer, as well as survey telescopes such as VISTA. Also at Paranal ESO will host and operate the Cherenkov Telescope Array South, the world’s largest and most sensitive gamma-ray observatory. Together with international partners, ESO operates ALMA on Chajnantor, a facility that observes the skies in the millimetre and submillimetre range. At Cerro Armazones, near Paranal, we are building “the world’s biggest eye on the sky” — ESO’s Extremely Large Telescope. From our offices in Santiago, Chile we support our operations in the country and engage with Chilean partners and society.

Contacts

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Cell: +49 151 241 664 00
Email: press@eso.org
——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/news/eso2310/

 

ESO*lar