Obrázok týždňa: Keď Slnko kreslí na oblohe


potw2311 – Obrázok týždňa

Keď Slnko kreslí na oblohe

13. marec 2023

Obrázok týždňa ukazuje dráhu Slnka na oblohe, pri pohľade z observatória ESO Paranal v Čile. Snímka bola vytvorená dierkovou komorou s expozíciou počas 8 mesiacov, od 17. apríla do 11. decembra 2018. Vysoká konštrukcia v popredí je tzv. seeing monitor, ktorý meria rozmazanie či mihotanie hviezd v dôsledku atmosférických turbulencií. V pozadí vidíme niekoľko kupol; tie vľavo uprostred sú súčasťou veľmi veľkého ďalekohľadu VLT (Very Large Telescope) a kupola úplne vpravo je VLT Survey Telescope.

A čo sú vlastne tie jasné farebné čiary za nimi? Tie vytvára Slnko tým, ako sa počas dňa pohybuje po oblohe a zanecháva stopu na fotografickom papieri umiestnenom vo vnútri dierkovej komory. Komora bola otočená smerom na západ, takže zachytila stovky západov Slnka. Pretože sa však Zem pohybuje okolo Slnka, každý deň zapadá Slnko na inom mieste pozdĺž obzoru. Najkratší oblúk úplne vpravo na snímke zodpovedá zimnému slnovratu (na južnej pologuli 21. júna), kedy Slnko dosahuje najnižšiu výšku. Od tohto momentu sa Slnko deň za dňom posúva smerom na juh, na tomto snímku vľavo. Oblúky sú stále dlhšie a vyššie a dni dlhšie a teplejšie. Potom, v deň letného slnovratu (21. decembra), dosiahne Slnko svoj najvyšší bod, ktorý na tejto snímke nie je vidieť, a vykreslí najdlhší oblúk.

Tmavé čiary sú spôsobené mrakmi, ktoré zakrývajú Slnko. Našťastie pre astronómov observatórium Paranal sa môže pochváliť viac ako 300 jasnými dňami v roku, preto je na tomto obrázku len veľmi málo tmavých čiar.

Kredit: D. López Calvin (solarigrafia.com), J. C. Muñoz Mateos / ESO. License: CC-BY-NC 4.0

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2311a/

 

ESO*lar