Obrázok týždňa: Mesačný svit nad Paranalom


potw2304 – Obrázok týždňa

Mesačný svit nad Paranalom

23. január 2023

Tento obrázok týždňa zaznamenáva, na trojhodinovej fotografickej sekvencii, dráhu zatmenia Mesiaca nad ďalekohľadom ESO VLT (Very Large Telescope), ktorý sa nachádza na vrchu Paranal v Čile. Toto zatmenie, ktoré sa odohralo z dňa 20. na 21. januára 2019, bolo viditeľné z oboch amerických kontinentov. Ako sa Mesiac presúval do zemského tieňa, tmavol a dostával červený odtieň. Toto červenanie, ktoré je vidieť uprostred jeho stopy, je spôsobené rozptylom slnečného svetla zemskou atmosférou predtým, ako dosiahne úroveň Mesiaca. Táto stopa a stopy hviezd v pozadí, sú spôsobené rotáciou Zeme a sú všadeprítomným prvkom fotografií nočnej oblohy s dlhou expozíciou.

Hviezdy nad teleskopmi ESO sú jasne viditeľné, vďaka vysokej nadmorskej výške vrchu Paranal a nedostatku svetelného znečistenia z ľudských sídiel. Jasné mesačné svetlo, však stále môže rušiť astronomické pozorovania vykonávané vo viditeľnom svetle. Astronómovia preto musia pri plánovaní a vykonávaní pozorovaní, brať do úvahy polohu a fázu Mesiaca.

Zábavný fakt: vedeli ste, že astronómovia pozorovali toto zatmenie Mesiaca pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu NASA/ESA, aby lepšie pochopili možné známky života na planétach okolo iných hviezd? Zistite si o tom viac na našom ESOblogu.

Kredit: ESO/J. C. Muñoz-Mateos

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2304a/

 

ESO*lar