potw2218 – Obrázok týždňa
Fialová hmla
02. máj 2022
Na tomto obrázku týždňa máme možnosť vidieť ohromujúcu prechodnú špirálovú galaxiu NGC 3627 v súhvezdí Leva, ktorá sa nachádza asi 31 miliónov svetelných rokov od Zeme, tiež známu ako Messier 66 (M 66). Snímka bola vyhotovená pomocou prístroja s názvom MUSE (Multi-Unit Spectroscopic Explorer) Veľmi veľkého ďalekohľadu ESO (VLT) v Čile. Prečo sú však jeho farby také nezvyčajné?
Lebo obrázok je výslednou kombináciou pozorovaní pri rôznych vlnových dĺžkach. Narozdiel od klasických obrázkov nevidíme v galaxii hviezdy, ale plyny, ktoré novovzniknuté hviezdy ionizujú. Vodík sa objavuje v červenej oblasti, kyslík v modrej a síra v oranžovej.
Snímka bola vyhotovená počas projektu PHANGS (Physics at High Angular Resolution in nearby GalaxieS), ktorého cieľom je pozorovanie blízkych galaxií vo vysokom rozlíšení pomocou takých ďalekohľadov, ktoré pracujú na rôznych vlnových dĺžkach. Tento projekt nám pomôže lepšie pochopiť, čo spúšťa, urýchľuje alebo spomaľuje vznik nových hviezd v rôznych prostrediach.
Kredit: ESO/PHANGS
——————–
Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2218a/
ESO*lar