ann22015 — Oznámenie
VLT vidí jasnejšie v infračervenom svetle: prvé svetlo prístroja ERIS
23. november 2022
Najnovší vedecký prístroj ESO, Enhanced Resolution Imager and Spectrograph (ERIS), úspešne dokončil svoje prvé testovacie pozorovania. Jedno z jeho prvých meraní zachytilo srdce galaxie NGC 1097 v úžasných detailoch. Tento infračervený prístroj na ďalekohľade ESO’s Very Large Telescope (VLT) na Cerro Paranal v severnom Čile je schopný ešte jemnejších a podrobnejších pozorovaní ako doteraz, ktoré vedú k poznaniu Slnečnej sústavy, exoplanét a galaxií.
Všestrannosť ERIS [1] sa dá využiť v mnohých oblastiach astronomického výskumu, keďže dokáže produkovať ostrejšie snímky než kedykoľvek predtým, a to s jediným 8,2-metrovým ďalekohľadom. Urobí to pomocou adaptívnej optiky, techniky, ktorá v reálnom čase koriguje skresľujúce vplyvy zemskej atmosféry. ERIS má byť aktívny najmenej desať rokov a očakáva sa, že významne prispeje k nespočetným astronomickým témam, od vzdialených galaxií a čiernych dier až po exoplanéty a trpasličie planéty v rámci našej vlastnej slnečnej sústavy.
„Dúfame, že ERIS splní nielen svoje hlavné vedecké ciele,“ hovorí vedec projektu ESO ERIS Harald Kuntschner, „ale vďaka svojej všestrannosti sa bude využívať aj v mnohých iných vedeckých témach, čo, dúfajme, povedie k novým riešeniam a neočakávaným výsledkom.“
Úplne prvé testovacie pozorovania ERIS sa uskutočnili vo februári tohto roku, po ktorých nasledovali ďalšie pozorovania v auguste a novembri, aby sa otestovali limity prístroja. Jedno z takýchto pozorovaní ukazuje vnútorný prstenec galaxie NGC 1097 v súhvezdí Pec (Fornax), 45 miliónov svetelných rokov od Zeme. Tento prstenec plynu a prachu možno nájsť priamo v strede galaxie a svetlé body v ňom, sú hviezdne kolísky, odhalené v bezprecedentných detailoch. Žiariace centrum zobrazuje aktívne srdce galaxie, supermasívnu čiernu dieru, ktorá sa živí svojim okolím. Pre lepšiu predstavu o rozlíšení ERIS, povieme, že tento detailný obrázok ukazuje časť oblohy 30-krát menšiu ako je veľkosť Mesiaca v splne.
ERIS, namontovaný na pomocnom teleskope VLT č. 4, prevezme úlohu veľmi úspešných prístrojov NACO a SINFONI, čím poskytne priestor pre podstatný rozvoj zariadenia počas nasledujúceho desaťročia.
ERIS sa môže pochváliť najmodernejším infračerveným zobrazovacím prístrojom, Near Infrared Camera System (alebo NIX), ktorý sa použil na zobrazenie vnútorného prstenca NGC 1097. NIX ponúka nový a jedinečný pohľad na množstvo rôznych astronomických objektov, ako napr. exoplanéty alebo plynové a prachové disky okolo mladých hviezd. Môže využiť techniku zvanú koronografia, ktorá blokuje svetlo z hviezd podobne ako sa to deje pri zatmení Slnka, čo nám umožňuje pozorovať slabé planéty okolo nich.
ERIS obsahuje aj 3D spektrograf s názvom SPIFFIER, ktorý je modernejšou verziou SPIFFI (Spectrometer for Infrared Faint Field Imaging – spektrometer pre infračervené zobrazovanie slabých polí) od SINFONI. SPIFFIER zhromažďuje spektrum z každého jedného pixelu vo svojom zornom poli. To umožňuje astronómom študovať napríklad dynamiku vzdialených galaxií do neuveriteľných detailov alebo merať rýchlosť hviezd obiehajúcich okolo supermasívnej čiernej diery v strede Mliečnej dráhy, čo je kľúčom k testovaniu teórie všeobecnej relativity a pochopeniu fyziky čiernych dier.
Modul adaptívnej optiky ERIS je vybavený senzormi, ktoré vykonávajú analýzu atmosférických turbulencií za chodu, pozorovaním skutočného astronomického zdroja alebo umelej laserovej navádzacej hviezdy. Tieto informácie posiela až tisíckrát za sekundu do deformovateľného sekundárneho zrkadla VLT, ktoré potom v reálnom čase koriguje rozmazanie a vytvára tak detailnejšie snímky.
„ERIS vdýchne nový život do základných schopností adaptívneho optického zobrazovania a spektroskopie VLT,“ hovorí Ric Davies, hlavný výskumník konzorcia ERIS a výskumník z Max-Planck Institute for Extraterrestrial Physics. „Vďaka dlhoročnému úsiliu tých, ktorí sa podieľajú na tomto projekte, môžu už teraz mnohé vedecké projekty ťažiť z vynikajúceho rozlíšenia a citlivosti dosiahnutých týmto prístrojom.“
Poznámky
[1] ERIS navrhlo a postavilo konzorcium vedené Max-Planck Institute for Extraterrestrial Physics (Inštitútu Maxa Plancka pre fyziku mimozemšťanov) (Nemecko), vrátane Národného inštitútu pre astrofyziku (INAF, Taliansko), UK Astronomy Technology Center (Spojené kráľovstvo), ETH Zurich ( Švajčiarsko) a NOVA (Holandsko) spolu s ESO.
——————-
Contacts
Ric Davies
Max Planck Institute for extraterrestrial Physics
Garching bei München, Germany
Email: davies@mpe.mpg.de
Harald Kuntschner
ESO
Garching, Germany
Email: hkuntsch@eso.org
Armando Riccardi
INAF – Osservatorio Astrofisico di Arcetri
Firenze, Italy
Email: armando.riccardi@inaf.it
William Taylor
UK Astronomy Technology Centre
Edinburgh, UK
Email: william.taylor@stfc.ac.uk
Adrian Glauser
ETH Zürich
Zürich, Switzerland
Email: glauser@phys.ethz.ch
Matthew Kenworthy
Leiden Observatory/NOVA
Leiden, The Netherlands
Email: kenworthy@strw.leidenuniv.nl
Juan Carlos Muñoz Mateos
ESO Media Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6176
Email: press@eso.org
——————–
Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/announcements/ann22015/
ESO*lar