potw2431 – Obrázok týždňa
Trblietanie kozmického prachu nad Paranalom
29. júl 2024
Obrázok vás zavedie až na observatórium ESO Paranal v čílskej púšti Atacama, kde si môžete vychutnať nádherný západ slnka hneď vedľa ďalekohľadu Very Large Telescope (VLT). Ale toto nie je jediným úkazom na jasnej oblohe Atacama. Vidíte tú modrastú žiaru naprieč oblohou?
Jedná sa o zodiakálne svetlo (zvieratíkové svetlo) – tiež zvané ako „falošný úsvit“, lebo toto svetlo vidíme pred východom slnka – slabý, rozptýlený pás svetla tiahnúci sa od obzoru na nočnej oblohe. Nasleduje smer ekliptiky, roviny obežnej dráhy Zeme okolo Slnka. Táto rovina je bohatá na drobné čiastočky prachu, ktoré rozptyľujú slnečný svit a vytvoria tak tento fenomén. Ostatné planéty v Slnečnej sústave obiehajú Slnko približne v rovnakej rovine, a preto je možné ich často vidieť vo vnútri zodiakálneho svetla. Priamo na tomto obrázku je Venuša najjasnejším zdrojom svetla a Mars je slabá červenkastá bodka vpravo hore od Venuše.
Ak ste ešte nikdy nevideli zodiakálne svetlo, nie ste sami: žiara je totiž taká slabá, že ju môže prežiariť svetelné znečistenie alebo dokonca mesačný svit. Našťastie si púšť Atacama stále zachováva plnú slávu svojej nočnej oblohy, dedičstvo, ktoré treba chrániť. Aké príhodné je, že VLT Unit Telescope si užíva tento zážitok zo slnečného svitu na obrázku – hovorí sa mu Antu, čo v jazyku Mapučov žijúcich v stredojužnom Čile znamená Slnko.
Kredit: D. Gasparri/ESO
——————–
Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2431a/
ESO*lar