Obrázok týždňa: Magická noc v púšti Atacama


potw2348 – Obrázok týždňa

Magická noc v púšti Atacama

27. november 2023

V tomto obrázku je kúzlo; cítite to? Podivné geologické útvary vyčnievajúce z púštneho dna, sú skrútené a pokrivené ako klobúky starých čarodejníkov, zatiaľ čo obloha nad nimi je plná tisícok hviezd a nespočetných očarujúcich farieb. Toto je Valle de la Luna – čo znamená „Údolie Mesiaca“ – v čílskej púšti Atacama, blízko miesta, kde sa nachádza Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA), v ktorom je ESO partnerom.

Nie je ťažké uhádnuť, odkiaľ dostalo údolie svoje meno; mesačné útvary na vyschnutých soľných lôžkach boli nahlodané eróziami a vyzerajú oveľa viac ako z iného sveta, nie z nášho. Jeho nadmorská výška a suchý vzduch, ako aj vzdialenosť od civilizácie, z údolia robia skvelé miesto na pozorovanie hviezd. To je obzvlášť dôležité pre ALMA, pretože vodná para v atmosfére môže absorbovať neviditeľné svetlo, ktoré zhromažďuje práve rádioteleskop.

Ako sa noc rozprestiera, obloha ožíva žiariacou kaskádou Mliečnej dráhy, osvetlenej plynom a hviezdami. Jasná červená farba tancujúca naprieč Mliečnou dráhou pochádza z atómov vodíka rozprestretých po našej galaxii.

Kredit: P. Horálek/ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2348a/

 

ESO*lar