Obrázok týždňa: Navádzacie svetlá ku hviezdam


potw2346 – Obrázok týždňa

Navádzacie svetlá ku hviezdam

13. november 2023

Na tomto obrázku vidieť 3,6-metrový ďalekohľad ESO, ktorý sa nachádza na vrchole hory La Silla v čílskej púšti Atacama vo výške 2400 m nad morom. Táto časť observatória ESO La Silla poskytuje ideálne podmienky na pozorovanie hviezd a je domovom produktívneho lovca planét s vysokou presnosťou radiálnej rýchlosti HARPS (the High Accuracy Radial velocity Planet Searcher).

V suchej púšti je obloha jasná a vo výhľade len málokedy prekáža oblak. Ďaleko od najbližších miest je obloha tmavá. Tá slabá zelená žiara na horizonte je prírodný jav prirodzene vytvorený molekulami vo vyšších vrstvách zemskej atmosféry – airglow. Dokonca aj tlmené svetlá príjazdovej cesty sú navrhnuté tak, aby produkovali čo najmenšie množstvo svetelného znečistenia.

Na vrchnej časti obrázku vidíme jednu z našich susedných galaxií, Veľký Magellanov mrak, v kultúre Mapuche známy ako lafken, labken alebo künchalabken („lagúna“) a rünanko („studňa vody“) . Táto trpasličia galaxia obieha okolo našej domovskej galaxie – Mliečnej dráhy.

Kredit: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2346a/

 

ESO*lar