Obrázok týždňa: E.(L).T. volá domov


potw2344 – Obrázok týždňa

E.(L).T. volá domov

30. október 2023

Aktuálne je obdobie strašenia a extrémne veľký teleskop ESO (ELT) má odkaz k tomuto Halloweenom inšpirovanému obrázku. Mesiac v splne vychádza spoza Cerro Armazones, jeho vrchol sa týči v čílskej púšti Atacama a kde práve prebieha výstavba monštruózneho teleskopu.

Na snímke – – vrátime sa k slávnej scéne v E.T. –– vidíme oceľovú konštrukciu kupoly ďalekohľadu, ktorá je strašidelne osvetlená svetlom Mesiaca. Teraz má výšku 80 metrov; po dokončení sa celá konštrukcia bude otáčať okolo svojej osi, aby mohla pozorovať nočnú oblohu, a to všetko s hmotnosťou 6 100 ton – približne 1 500 000 tekvíc.

Táto strašidelná fotografia bola vyhotovená 28. októbra 2023 zo vzdialenosti asi 20 kilometrov od Cerro Armazones, blízko vchodu do observatória ESO na vrchole Paranal. Nestáva sa každý deň, aby bol Mesiac umiestnený tak dokonale za vrcholom hory, preto skupina fotografov z Fotoklubu na Paranale starostlivo naplánovala fotenie, aby zachytila tento moment. Mesiac prechádza rôznymi fázami ako nov, prvá štvrť, spln a posledná štvrť, keď obieha okolo Zeme každých 27,3 dňa a počas jeho cesty sa mení čas východu a poloha na horizonte pri východe.

Kredit: J. Beltrán/ESO


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2344a/

 

ESO*lar