Obrázok týždňa: Veľký pokles jasnosti Betelgeuse vo vysokom rozlíšení


potw2343 – Obrázok týždňa

Veľký pokles jasnosti Betelgeuse vo vysokom rozlíšení

23. október 2023

Udalosť veľkolepého stemnenia(Great Dimming Event – GDE) červeného superobra Betelgeuse sa odohrala koncom roka 2019 a začiatkom roku 2020. Táto udalosť zmiatla astronómov ale zároveň fascinovala celý svet. Niektorí predpokladali, že hviezda, ktorá sa blíži ku koncu svojho života, čochvíľu exploduje a stane sa z nej supernova. Týmto žiarivým obrázkom týždňa astronómovia vysvetlili, prečo vlastne Betelgeuse mohla stmavnúť a zároveň potvrdili, že pokles jasu nebol predzvesťou veľkolepej supernovy – prepáčte, ale je to tak!

Tu vidíme Betelgeuse ako vyzerala v decembri 2018, februári 2020 a decembri 2020. Snímky zachytávajú pred, počas a po poklese jasnosti. Tím vedený Julienom Drevonom, Florentinom Millourom a Pierrom Cruzalèbesom na Université Côte d’Azur (Francúzsko) použil infračervený prístroj MATISSE na veľmi veľkom teleskopickom interferometri (VLTI) od ESO, aby mohol získať snímky hviezdy vo veľmi vysokom rozlíšení. Horný riadok zobrazuje „povrch“ alebo fotosféru hviezdy, zatiaľ čo spodný rad obrázkov sleduje stopy SiO (silicon monoxide), molekuly, ktorá slúži ako zárodok formujúcich sa prachových zŕn.

Bystré oko si moholo všimnúť, že fotosféra Betelgeuse za poklesu jasnosti hviezdy bola jasnejšia. Teraz už vieme, že počas „stmavnutia“ vznikal prach, kvôli čomu sa nám hviezda javila tmavšia vo viditeľnom svetle, ale naopak jasnejšia v infračervenom svetle, pretože prach žiaril v tejto oblasti svetla. Okrem toho zmeny v štruktúre fotosféry a SiO (silicon monoxide) sú v súlade s tvorbou studenej škvrny na povrchu hviezdy, k tomu aj s výtryskami oblakov prachu.

Veľkosť Betelgeuse na oblohe je približne rovnaká, ako keby ste vzali 1 eurovú mincu a pozreli sa na ňu z diaľky 100 km. VLTI kombinuje svetlo niekoľkých ďalekohľadov a vytvára oveľa väčší „virtuálny“ ďalekohľad, ktorý dokáže rozpoznať malé štruktúry na Betelgeuse. Vďaka tomu môžeme vidieť detailne, ako táto masívna hviezda starne a vyvíja sa.

Kredit: ESO/J. Drevon et al.


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2343a/

 

ESO*lar