Obrázok týždňa: Na vrchole sveta


potw2342 – Obrázok týždňa

Na vrchole sveta

16. október 2023

New Technology Telescope (NTT) majestátne stojí na vrcholku hory La Silla na observatóriu ESO a skúma akvarelovú scenériu ďalšieho západu slnka v čílskej púšti Atacama. Hviezda tohto obrázku objavovala a stále objavuje veci doposiaľ nepoznané už od jej slávnostného uvedenia do prevádzky v roku 1989. Jeho domov na La Silla leží v nadmorskej výške 2400 metrov a je ďaleko od zdrojov svetelného znečistenia, čo umožňuje NTT nerušené pozorovanie vesmíru.

Tento šikovný ďalekohľad má primárne zrkadlo s priemerom 3,58 metra, ktoré používa na pozorovanie kozmu vo vlnových dĺžkach viditeľného a blízkeho infračerveného spektra. V súčasnosti je NTT vybavený dvoma prístrojmi: Son of ISAAC (SOFI) a ESO Faint Object Spectrograph and Camera 2 (EFOSC2). Prvý prístroj dostal svoje nezvyčajné meno vďaka svojej podobnosti s prístrojom na ďalekohľade ESO (VLT, ktorý je umiestnený severnejšie), ktorý sa volal ISAAC. Prístroje ako SOFI, ktoré pozorujú infračervené žiarenie, dokážu preniknúť cez kozmický prach lepšie ako zariadenia pozorujúce na iných vlnových dĺžkach a môžu poodhrnúť závoj, ktorý zahaľuje vesmír.

Pokiaľ ide o prístroj EFOSC2, ten mal skôr nomádsky život: Pôvodne v roku 1989 operoval na NTT, potom bol dvakrát presunutý na iné teleskopy na La Silla, než sa opäť navrátil k NTT (a to až v roku 2008). Počas rokov prešiel niekoľkými vylepšeniami, a práve preto zostáva vysoko všestranným prístrojom na La Silla.

Kredit: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2342a/

 

ESO*lar