Obrázok týždňa: ExTrA špeciálny lovec planét


potw2341 – Obrázok týždňa

ExTrA špeciálny lovec planét

09. október 2023

Biela perla na ľavej strane tohto obrázku je jedným z Exoplanets in Transits and their Atmosphere telescopes – skrátene ExTrA. ExTrA pozostáva z troch 60 cm teleskopov, ktoré sú umiestnené na ESO observatóriu La Silla vo výške 2375 metrov nad morom. Ide o francúzsky národný projekt a teleskopy spoločne pracujú na dosiahnutí jediného cieľa – detegovať v našej domovskej galaxii ďalšie planéty o veľkosti Zeme.

ExTrA sa zameriava na planéty obiehajúce okolo veľmi malých hviezd s polomerom menším ako desatina Slnka. Využíva tzv. tranzitnú metódu, teda na pozorovanie poklesov jasnosti svetla vyžarovaného hviezdou v čase, keď pred ňou prechádza planéta – funguje to podobne ako malé zatmenie. Čím je pozorovaná hviezda menšia, tým väčší pokles jasnosti nastane. Každý z ďalekohľadov pozoruje cieľovú hviezdu a ďalšie štyri referenčné hviezdy, pomocou ktorých kalibruje vplyvy zemskej atmosféry. Ďalekohľady môžu pozorovať buď rovnakú oblasť oblohy, alebo naopak, každý z nich úplne inú. Svetlo, ktoré zozbierajú, potom pošlú do jediného infračerveného spektrografu, ktorý ho potom rozloží na rôzne farby alebo vlnové dĺžky, čím sa kombinuje klasickú tranzitnú metódu so spektrálnymi informáciami.

Ďalekohľady ExTra sú nielen skvelými lovcami exoplanét, ale tiež celkom dobrými rámčekmi obrazov. Len vtipkujeme, všimli ste si ďalekohľad vykukujúceho z dverí kupoly? To je 3,6-metrový ESO ďalekohľad. ExTrA tiež nie sú jedinými trojčatami na La Silla: na tomto obrázku môžeme vidieť aj tri teleskopy BlackGEM.

Kredit: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2341a/

 

ESO*lar