Obrázok týždňa: Ružové svetlo v tme


potw2340 – Obrázok týždňa

Ružové svetlo v tme

02. október 2023

Tento obrázok znázorňuje dva rôzne typy hmlovín. Každý z nich má na oblohe vo viditeľnom spektre odlišnú farbu a je nasnímaný širokouhlou kamerou OmegaCAM prehliadkového ďalekohľadu VST (VLT Survey Telescope), ktorý sa nachádza na observatóriu ESO Paranal v čílskej púšti.

Veľká jasná emisná hmlovina, ktorá sa nachádza v strede snímky je IC1284. Táto hviezdna kolíska pozostáva predovšetkým z vodíka. Rúžovú farbu spôsobia elektróny v atómoch vodíka: sú exitované žiarením z mladých hviezd, neskôr strácajú energiu a vyžarujú špecifickú farbu alebo vlnovú dĺžku svetla. Jeden z filtrov na prístroji OmegaCAM prepúšťa túto konkrétnu červenkastú farbu a práve preto má hmlovina takú farbu. Ďalší farebný filter medzitým zvýrazňuje modré reflexné hmloviny NGC6589 a NGC6590 v pravom dolnom rohu. Prachové častice reflexnej hmloviny prednostne rozptyľujú svetlo blízkych hviezd kratších vlnových dĺžok, napr. modré, ktoré sa rozptyľuje intenzívnejšie ako svetlo dlhších vlnových dĺžok. Preto majú hmloviny modrastú farbu, ako aj obloha, lebo rozptýlené svetlo obsahuje viac krátkovlnného žiarenia.

Snímka pokrýva približne ekvivalentnú oblasť na oblohe ako Mesiac v splne. Obrázok bol vyhotovený ako súčasť programu ESO pomocou VST Photometric H alpha Survey of the Southern Galactic Plane and Bulge (VPHAS+), ktorý pozoruje hmloviny a hviezdy vo viditeľnom svetle. Program má pomôcť astronómom pochopiť životný cyklus hviezd.

Kredit: ESO/VPHAS+ team


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2340a/

 

ESO*lar