Obrázok týždňa: Laserová show na Paranale


potw2339 – Obrázok týždňa

Laserová show na Paranale

25. september 2023

Je ťažké nenechať sa pohltiť týmto obrázkom, ktorý bol vyhotovený pomocou dlhej expozície na ESO observatóriu Paranal v čilskej púšti Atacama. Nad observatóriom na vrchole hory sa naskytá pohľad na prekrásny tanec hviezd, ktoré prechádzajú nočnou oblohou po dlhých oblúkoch, vďaka snímkovaniu oblohy, po niekoľko dlhých hodín.

Paranal je domovom jedného z najpokročilejších optických teleskopov na svete: ESO ďalekohľadu VLT (Very Large Telescope). Toto špičkové zariadenie v skutočnosti pozostáva zo štyroch hlavných ďalekohľadov a štyroch menších pohyblivých pomocných ďalekohľadov, ako je ten v popredí na pravej strane obrázku.

Čo sú ale zač tie zvláštne oranžové lúče vychádzajúce z jedného z hlavných ďalekohľadov? Tie slúžia na tvorbu hviezd…teda viac-menej. Prístroj Four Laser Guide Star Facility vyžaruje laserové lúče smerom k nebu a núti tak atómy sodíka vo vyšších vrstvách atmosféry žiariť ako umelé hviezdy. Každý z laserov má výkon 22 wattov a lúč s priemerom 30 cm. To je približne 4000-násobok toho, čo vydá obyčajné laserové ukazovátko. Táto pozoruhodná show nie je iba na okrasu – mihotanie týchto umelých hviezd je merané v reálnom čase a následne využívané adaptívnou optikou na korekciu rozmazania spôsobeného zemskou atmosférou tak, aby mohol teleskop urobiť čo najostrejšie snímky.

Poznámky:
[1] Lúče na tejto snímke smerujú na opačné strany. Ide o niekoľkohodinovú dlhú expozíciu, počas ktorej sa ďalekohľad otáčal, aby mohol pozorovať rôzne ciele na oblohe.

Kredit: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2339a/

 

ESO*lar