Obrázok týždňa: Nový objekt s hmotnosťou planéty objavený v systéme štyroch telies


potw2338 – Obrázok týždňa

Nový objekt s hmotnosťou planéty objavený v systéme štyroch telies

18. september 2023

Tento obrázok ukazuje jedinečný hviezdny systém HIP 81208 zachytený s veľmi veľkým ďalekohľadom ESO (Very Large Telescope) v Čile. Astronómovia si mysleli, že v prípade HIP 81208 sa jedná o systém pozostávajúci z masívnej centrálnej hviezdy (A, centrálny svetlý bod), hnedého trpaslíka (B), ktorý obieha okolo hviezdy A a z menej hmotnej hviezdy C, ktorá obieha v trochu väčšej vzdialenosti. Nová štúdia však odhalila doteraz nevídaný skrytý poklad: objekt (Cb), približne 15-krát hmotnejší ako Jupiter, ktorý obieha okolo menšej z dvoch hviezd (C).

Objav Cb znamená, že HIP 81208 je neobyčajným systémom s dvoma hviezdami a dvoma menšími telesami, ktoré obiehajú okolo každej z nich. Inými slovami, hierarchický systém štyroch telies. Hmotnosť novo nájdeného objektu Cb ho umiestňuje na hranicu medzi planétou a hnedým trpaslíkom – neúspešná hviezda, ktorá nebola dosť hmotná a horúca, aby sa mohla začať termonukleárna reakcia.

Skrytý obor Cb bol objavený, keď tím astronómov pod vedením A. Chozemom z Parížskeho observatória, znovu analyzoval archívne dáta z inštrumentu SPHERE (Spectro-Polarimetric High-contrast Exoplanet REsearch) na VLT. Zatiaľ, čo mnoho iných zariadení používa nepriame metódy na hľadanie vzdialených svetov, SPHERE využíva techniku známu ako priame zobrazovanie: to, čo vidíme, je skutočnou snímkou systému. HIP 81208 sa tak stal prvým hierarchickým systémom štyroch telies objaveným pomocou priameho zobrazovania, čo sa určite ukáže ako neoceniteľné pre pochopenie takých komplexných systémov ako je tento.

Kredit: ESO/A. Chomez et al.


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2338a/

 

ESO*lar