Obrázok týždňa: Schovaný v čílskych Andách


potw2335 – Obrázok týždňa

Schovaný v čílskych Andách

28. august 2023

Tomuto obrázku dominuje rovinatá panoráma náhornej plošiny Chajnantor. Táto náhorná plošina, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške okolo 5000 metrov v čilských Andách a je jedným z najsuchších miest na Zemi – pre existenciu človeka náročné, ale ideálne na astronomické pozorovania.

Táto úchvatná krajina je domovom experimentu APEX (Atacama Pathfinder Experiment), bielej stavby dole v strede obrazu. APEX, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2005, je rádioteleskop s priemerom 12 metrov, ktorý študuje prach, chladný a vzdialený vesmír a ktorý prevádzkuje ESO v mene Inštitútu Maxa Plancka pre Rádioastronómiu (MPIfR).

Teraz sa pozrite hore, smerom k vzdialeným horám, a možno rozoznáte skupinu bielych bodiek. V skutočnosti ide o 66 vysoko presných antén ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), ktoré prevádzkuje ESO spolu so svojimi medzinárodnými partnermi. Rovnako ako APEX, aj antény ALMA pozorujú najchladnejšie objekty vo vesmíre, ako sú rozsiahle oblaky plynu a prachu len niekoľko desiatok stupňov nad absolútnou nulou. Tieto antény však spolupracujú ako jedna obrovská „virtuálna“ anténa, ktorá je schopná rozoznať aj tie najmenšie detaily pozorovaných objektov.

Prečo však stavať tieto pokročilé prístroje na odľahlom mieste skrytom v čilskej púšti? Žiarenie emitované z najchladnejších objektov vesmíru sú silne absorbované vodnou parou v zemskej atmosfére. Preto sú APEX a ALMA umiestnené na tak vysokom a suchom mieste: aby sa minimalizovalo množstvo vodnej pary nad nimi a tým sa lepšie detegovali signály.

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2335a/

 

ESO*lar