Obrázok týždňa: Domov je tam, kde sú ďalekohľady


potw2334 – Obrázok týždňa

Domov je tam, kde sú ďalekohľady

21. august 2023

Vitajte na ESO observatóriu La Silla, ktoré je domovom niekoľkých ďalekohľadov už od 60. rokov minulého storočia a je dejiskom aj na obrázku tohto týždňa. La Silla sa nachádza 600 km severne od hlavného mesta Čile, Santiaga, a leží v nadmorskej výške okolo 2400 metrov.

Na tomto idylickom mieste nesídlia len ďalekohľady, ale aj zamestnanci, ktorí majú na starosti ich prevádzku. Astronómovia, inžinieri a pomocný personál sa striedajú v niekoľkodňových smenách a budovy v popredí im umožňujú žiť, pracovať a relaxovať v drsných podmienkach púšte Atacama. V budove uprostred na obrázku sa nachádzajú okrem iného spálne, jedáleň, telocvičňa a kino. Vľavo vidíme ubytovne, kde si hosťujúci astronómovia môžu oddýchnuť po dlhej noci strávenej pozorovaním vesmíru. Dlhá biela budova priamo na spodnej časti obrázku je New Operations Building, z ktorej sa riadia ďalekohľady teleskopy novej technológie (NTT), ESO 3,6-metrový ďalekohľad a MPG/ESO 2,2-metrové ďalekohľad.

Tieto ďalekohľady, spolu s ďalšími, ktoré sa nachádzajú na tomto observatóriu, sú veľmi známe v astronomickom svete. V najvyššom bode hory sa nachádza ESO 3,6-metrový ďalekohľad, ktorý je známy tým, že sa tu nachádza jeden z najvýznamnejších lovcov extrasolárnych planét na svete prístroj HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher). Ďalší prístroj NTT je priekopníkom v oblasti aktívnej optiky: zrkadlá ďalekohľadov sú také ťažké, že sa ohýbajú pod vlastnou váhou, ale s aktívnou optikou môžeme ich tvar počas pozorovaní upraviť, čím sa dosiahne optimálna kvalita obrazu.

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2334a/

 

ESO*lar