Obrázok týždňa: Plno hviezd!


potw2333 – Obrázok týždňa

Plno hviezd!

14. august 2023

Tento obrázok týždňa, nasnímaný ESO ďalekohľadom VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope ) na observatóriu Paranal v Čile, môže pripomínať scénu zo zasneženej zimnej noci, ale nie je tomu tak. Je to infračervená snímka guľovej hviezdokopy NGC 6723, ktorá sa nachádza asi 28 000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Strelec. Guľové hviezdokopy sú skupiny hviezd, ktoré sú pevne viazané gravitáciou. Ich názov je odvodený z latinského slova globulus, čo znamená „malá guľa“. Je to trochu zavádzajúce vzhľadom na to, že NGC 6723, tak ako väčšina guľových hviezdokôp, obsahuje státisíce až milióny hviezd.

V našej galaxií, v Mliečnej dráhe, astronómovia doteraz objavili viac ako 150 guľových hviezdokôp, pričom väčšina z nich má podľa odhadov najmenej 10 miliárd rokov a skladá sa z najstarších hviezd v galaxii.

Guľové hviezdokopy boli kľúčom k určeniu našej vlastnej polohy v Mliečnej dráhe na začiatku 20. storočia. Americký astronóm Harlow Shapley zmeral vzdialenosti niekoľkých guľových hviezdokôp a všimol si, že sú rozložené symetricky do približne guľovitého tvaru, ale Slnko sa nenachádza v strede. Správne usúdil, že srdce Mliečnej dráhy leží v strede tohto rozloženia guľových hviezdokôp a Slnko sa nachádza na predmestí galaxie.

Kredit: ESO/S. Meingast et al.

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2333a/

 

ESO*lar