Obrázok týždňa: Obor pod mesačným svetlom


potw2332 – Obrázok týždňa

Obor pod mesačným svetlom

07. august 2023

Momentálne je vysoká takmer 80 metrov – mamutia oceľová konštrukcia kupole extrémne veľkého ďalekohľadu ESO (ELT) už naberá tvar. Vidieť ju môžeme na tomto obrázku, ktorý bol nasnímany 2. augusta 2023 pri Mesačnom svetle. Inžinieri a stavební robotníci práve teraz montujú konštrukciu kupoly ďalekohľadu v čílskej púšti Atacama, a pokrok je viditeľný takmer každý deň. Po dokončení bude ELT najväčším „okom na svete“, ktorý pozoruje vo viditeľnom a infračervenom svetle.

Projekt ELT je celkovo dokončený na viac ako 50 percent. V kupole, ktorú vidíme bude stá, priekopnícky, päť zrkadlový optický prístroj, ktorý zahŕňa obrovské primárne zrkadlo (M1), široké 39 metrov a bude sa skladať zo 798 šesťuholníkových segmentov. Zrkadlá teleskopov a ďalšie komponenty sú vyrábané spoločnosťami v Európe, kde práce neustále pokračujú. Všetky ostatné systémy potrebné na dokončenie ELT, vrátane riadiaceho systému a vybavenia potrebného na zostavenie a testovanie teleskopu, tiež úspešne napredujú.

Po dokončení bude kupola vážiť 6100 ton a bude potrebovať neuveriteľných 30 miliónov skrutiek. Vnútri bude stáť ďalekohľad, chránený kopulou pred pôsobením živlov. Obria kopula sa bude pohybovať po koľajnici v nosníku podopieranej 36 podperami, čo astronómom umožní pozorovať južnú oblohu z akéhokoľvek smeru sa im zachce.

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2332a/

 

ESO*lar