potw2331 – Obrázok týždňa
NTT z vtáčej perspektívy
31. júl 2023
Vidíte, ako ďalekohľad ESO NTT (New Technology Telescope) pozerá zo svojej kopule v pravej časti obrázku? V čase jeho inaugurácie, v roku 1989, bol plný inovatívnej technológie, ktorá leží v základoch všetkých neskorších pozemných ďalekohľadov.
Zrkadlá profesionálnych ďalekohladov sú také veľké a ťažké, že sa prehýbajú pod vlastnou váhou; ak by sa tento prehyb nekorigoval, výsledkom by boli skreslené obrázky. NTT, ktoré sa nachádza na observatóriu ESO La Silla v Čile, má flexibilné hlavné zrkadlo, ktoré dokáže počas pozorovaní meniť tvar. Pomocou takzvanej „referenčnej hviezdy“ NTT upravuje tvar zrkadla tak, aby korigoval tieto deformácie, čím zaisťuje optimálnu kvalitu obrazu. Túto techniku, nazývanú aktívna optika (nezamieňať s adaptívnou optikou), vyvinul zosnulý Raymond Wilson v ESO. Dnes sa používa na všetky hlavné moderné teleskopy, vrátane veľmi veľkého ďalekohľadu ESO (VLT) na Cerro Paranal a budúceho extrémne veľkého ďalekohladu (ELT), ktorý sa stavia na Cerro Armazones.
Nie je to iba zaujímavé zrkadlo, vďaka ktorému bol tento ďalekohľad pokrokový: kupola, ktorá je okolo neho, je sama o sebe technologickým míľnikom. V kupole je nainštalovaný systém klapiek, ktorý potláča škodlivé účinky prúdenia vzduchu. Tieto klapky zabezpečujú prúdenie turbulencií okolo zrkadla, čo pomáha NTT zhotoviť jasné a čisté snímky vesmíru.
Kredit: ESO
——————–
Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2331a/
ESO*lar