Obrázok týždňa: Nový život starého ďalekohľadu


potw2330 – Obrázok týždňa

Nový život starého ďalekohľadu

24. júl 2023

Predstavte si, že sa pozriete cez „kukátko“ svojich dverí a uvidíte toto! Na tomto obrázku vidíte, cez rybie oko, 1,52-metrový ďalekohľad na ESO observatóriu La Silla v Čile, jeden z našich prvých teleskopov, ktorý teraz žije druhým životom.

ESO bolo založené v roku 1962 a len o niekoľko rokov neskôr bol slávnostne otvorený 1,52-metrový ďalekohľad. Tento ďalekohľad mal niekoľko spektrografov, ako napríklad Boller & Chivens, ECHELEC a FEROS, ktoré okrem iného študovali kométy, hviezdy a vzrušujúce exoplanéty.

1,52-metrový priekopník bol v roku 2002 vyradený z prevádzky a FEROS bol presunutý na 2,2-metrový ďalekohľad MPG/ESO aj na observatóriu La Silla, kde stále hľadá vzdialené nové svety.

Pre 1,52 m ďalekohľad to však nebol koniec. Po dvadsaťročnej odstávke bol v roku 2022 znovu uvedený do prevádzky a zmodernizovaný v rámci medzinárodného projektu PLATO Spec, ktorý vedie český tím. Naďalej bude skúmať exoplanéty a ďalšie objekty, podporovať misie PLATO a ARIELE Európskej kozmickej agentúry – dôstojný nový život pre starý ďalekohlad.

Kredit: Zdeněk Bardon/ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2330a/

 

ESO*lar