Obrázok týždňa: Kozmický majster maskovania


potw2329 – Obrázok týždňa

Kozmický majster maskovania

17. júl 2023

Vidíte toho chameleóna na obrázku? Nie? To preto, že je maskovaný!
Áno, robíme si srandu – na tomto obrázku vidieť v skutočnosti oblak Chameleon alebo IC 2631. Na južnej oblohe je tento oblak viditeľný po väčšinu roka a na tomto snímku, ktorý zachytil ESO ďalekohľad VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy), ho môžete obdivovať v infračervenom svetle.

IC 2631 je reflexná hmlovina tvorená oblakmi prachu, ktorá odráža svetlo vyžarované blízkymi hviezdami. Hmlovinu osvetľuje predovšetkým jedna z najmladších, najhmotnejších a najjasnejších hviezd v jej susedstve, HD 97300, ktorá je viditeľná vpravo uprostred snímky. Oblak Chamaeleon je dokonca najjasnejšou hmlovinou v rozsiahlom komplexe plynných a prachových mračien Chamaeleon, ktorá je domovom mnohých novo zrodených a stále sa tvoriacich hviezd.

Oblak, ktorý vidíte na obrázku, je plný hviezdotvorného materiálu: plynu a prachu. Na optických vlnových dĺžkach by sme v oblasti videli tmavé škvrny, kde prach úplne blokuje svetlo z objektov v pozadí. Tento snímok bol však zhotovený v infračervenom svetle, ktoré prachom prechádza takmer bez prekážok, čo vedcom umožňuje nahliadnuť do jadra tohto oblaku.

Kredit: ESO/Meingast et al.

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2329a/

 

ESO*lar