Obrázok týždňa: Koľko ďalekohľadov vidíte?


potw2327 – Obrázok týždňa

Koľko ďalekohľadov vidíte?

03. júl 2023

Už ste niekedy videli toľko ďalekohľadov na jednom mieste? Tento obrázok bol nasnímaný pri západe slnka na ESO observatóriu La Silla, čnejúcim sa nad oceánom hôr a jemných hmlistých mrakov. La Silla sa nachádza v čilskej púšti Atacama v nadmorskej výške 2400 metrov, ďaleko od zdrojov svetelného znečistenia, a má tak k dispozícii jednu z najtemnejších oblôh na Zemi, čo vysvetľuje, prečo je plná ďalekohľadov!

Koľko ste ich napočítali? Poďme sa na niekoľko z nich pozrieť bližšie. Takmer uprostred záberu sa vyníma ESO 3,6 metrový ďalekohľad, ku ktorému je pripojená menšia kopula pomocného ďalekohľadu Coudé. Na 3,6m ďalekohľade je umiestnený jeden z najlepších lovcov exoplanét na svete, spektrograf HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher). Anténa na ľavej strane obrázku je Swedish-ESO Submillimetre Telescope (SEST). V preplnenej pravej časti sa skrýva množstvo histórie: kopula úplne vpravo na obrázku je ESO 1-metrový ďalekohľad, ktorý bol prvým ďalekohľadom inštalovaným na observatóriu La Silla v roku 1966.

Ako môžete vidieť, observatórium La Silla má dlhú históriu a už viac ako päťdesiat rokov je baštou ESO, ktoré astronómom pomáha odhaľovať záhady vesmíru pomocou mnohých ďalekohľadov. Zvládnete identifikovať všetky ďalekohľady na obrázku? Priložená mapa môže pomôcť!

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2327a/

 

ESO*lar