Obrázok týždňa: Celkom sám v púšti


potw2326 – Obrázok týždňa

Celkom sám v púšti

26. jún 2023

Pozeráte sa na leteckú snímku ďalekohľadu Atacama Pathfinder Experiment, skrátene APEX, ktorý je stoicky usadený na náhornej plošine Chajnantor v čilskej púšti Atacama. Toto odľahlé a suché miesto, ktoré sa nachádza vo výške približne 5100 metrov nad morom, je ideálnou polohou na odhaľovanie tajomstva takzvaného „studeného vesmíru“, teda oblastí vo vesmíre, ktoré majú len niekoľko desiatok stupňov nad absolútnou nulou.

APEX je dvanásťmetrový teleskop, ktorého hostiteľom a prevádzkovateľom je ESO v mene Inštitútu Maxa Plancka pre rádioastronómiu (MPIfR). Pozoruje na milimetrových a submilimetrových vlnových dĺžkach – medzi infračervenými a rádiovými vlnami – kde žiaria rozsiahle chladné mračná medzihviezdneho prachu a plynu. Tieto mračná sú miestom zrodu nových hviezd a vo viditeľnom svetle ich nevidíme.

Svetlo zachytené ďalekohľadom APEX je potom zaznamenané rôznymi prístrojmi. Jeden z nich, známy ako Large APEX Bolometer Camera (LABOCA), tvorí sústava 295 „pixelov“ známych ako bolometry (vysoko citlivé teplomery), ktoré sa používajú na detekciu drobných fluktuácií v slabom žiarení pochádzajúcom z astronomických objektov. K tomu musí byť každý bolometer schladený na menej ako 0,3 stupňa nad absolútnu nulu, teda -272,85 stupňa Celzia! Vďaka takto špičkovému vybaveniu môže APEX nazerať do vzdialených oblakov plynu z chladnej samoty púšte Atacama.

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2326a/

 

ESO*lar