Obrázok týždňa: Obrovská kozmická sieť


potw2322 – Obrázok týždňa

Obrovská kozmická sieť

29. máj 2023

Nádherné veci občas vznikajú za dramatických udalostí. Táto nádherná štruktúra vlákien a mrakov v južnom súhvezdí Plachty (Vela) je pozostatkom masívnej hviezdy, ktorá zanikla pri mohutnej explózii známej ako supernova. Ide o malý výrez z väčšej snímky vytvorenej pomocou širokouhlej kamery OmegaCAM na ďalekohľade VLT Survey Telescope (VST). VST, ktorý je umiestnený na observatóriu ESO Paranal v čilskej púšti a je jedným z najlepších ďalekohľadov na svete, ktorý umožňuje zhotovovať veľké snímky oblohy vo viditeľnom svetle.

Napriek tomu, že je snímka plná jasných hviezd, pozornosť priťahujú hlavne ružové plynné oblaky. Niekde tenšie, inde hrubšie vlákna sa rozpínajú na všetky strany ako chápadlá. Ako sa tak prepletajú a prekrývajú, vzniká zložitá sieť, ktorá splýva s rozpitými mrakmi na pozadí. A ako vlastne tieto vlákna vznikli?

Asi pred 11 000 rokmi explodovala masívna hviezda ako supernova a vymrštila svoje vonkajšie vrstvy. Explózia tiež vyvolala rázové vlny, ktoré sa šírili smerom von, stláčali plyn okolo hviezdy a vytvorili zložitú sieť viditeľnú na obrázku. Výsledkom takýchto výbuchov sú pozostatky supernov. Vo vzdialenosti 800 svetelných rokov od Zeme pozostatok supernovy v súhvezdí Plachty je jedným z najbližších, ktoré poznáme.

Kredit: ESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2322a/

 

ESO*lar