Obrázok týždňa: VLT: vtedy a dnes


potw2321 – Obrázok týždňa

VLT : vtedy a dnes

22. máj 2023

Za viac ako dve desaťročia sa môže toho veľa zmeniť, ako dokazujú tieto snímky ESO veľmi veľkého ďalekohľadu VLT (Very Large Telescope). Vľavo vidíme VLT v priebehu stavby na vrchole Cerro Paranal v Čile, zatiaľ čo vpravo ho vidíme v celej jeho kráse, tak ako stojí dnes.

Pred samotnou stavbou ďalekohľadu musela byť hora znížená o 28 metrov, aby vznikla rovná plocha, čo znamenalo odstránenie približne 350 000 metrov kubických horniny. V roku 1998 potom prvý zo štyroch hlavných ďalekohľadov UT1 (Antu), ktorý je na obrázku „pred“ úplne vľavo, vyhotovil svoju prvú snímku vesmíru – tento týždeň je tomu 25 rokov. Dnes sú na VLT v prevádzke všetky štyri hlavné ďalekohľady s primárnymi zrkadlami s priemerom 8,2 metra. Pomáhajú im štyri pohyblivé pomocné ďalekohľady s priemerom 1,8 metra.

Po štvrťstoročí pozorovania zostáva VLT jedným z najpokročilejších optických/infračervených ďalekohľadov na svete a naďalej prináša kľúčové objavy a je modernizovaný, aby mohol pokračovať vo svojom poslaní odhaľovať tajomstvá vesmíru. Priebežná modernizácia zaistí, že si VLT udrží svoje postavenie na špičke vedy a techniky aj v nasledujúcich rokoch.
Všetko najlepšie k narodeninám VLT!

Časová os:

● 1991: na Paranalu začína stavba
● 1996: vznikla nová fotka vľavo
● 1998: UT1 prvé svetlo
● 2022: vznikla nová fotka vpravo

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2321a/

 

ESO*lar