Obrázok týždňa: Ohnivá obloha nad Paranalom


potw2320 – Obrázok týždňa

Ohnivá obloha nad Paranalom

15. máj 2023

Už ste niekedy videli červenší západ slnka? Pravdepodobne nie, pretože príčinou intenzívneho sfarbenia oblohy je niečo neobvykle dramatické: sopečná erupcia. Tento obrázok týždňa bol zhotovený na ESO observatóriu Paranal v Čile; pod Mliečnou dráhou, na vrchole temnej siluety hory Cerro Paranal, pohľadom ESO ďalekohľadu VLT (Very Large Telescope).
15. januára 2022 vybuchla v južnej časti Tichého oceánu podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. Táto erupcia vytvorila nárazové vlny, ktoré sa rozleteli atmosférou a dostali sa na miesta ďaleko od samotnej sopky. Na observatóriách ESO Paranal a La Silla v Čile, vzdialených od spoky viac ako 10 000 kilometrov, meteorologické stanice tieto atmosférické poruchy zaznamenali.

Erupcia tiež vyvrhla do atmosféry stĺpec popola vysoký 57 kilometrov a uvoľnila obrovské množstvo častíc, vrátane vodnej pary a prachu. Drobné prachové častice rozptyľujú slnečné svetlo a spôsobujú jeho sčervenanie. Tento efekt bol zachytený aj na kalibračných snímkach, urobených za súmraku niekoľkými ďalekohľadmi ESO. Na obrázku, zhotovenom 6 mesiacov po erupcii, je vidieť, že efekty prachových častíc z erupcie rozhodne neboli krátkodobé. V čase písania tohto článku, o rok neskôr, sa obloha stále nevrátila do stavu pred erupciou.

Kredit: ESO/F. Selman

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2320a/

 

ESO*lar