Obrázok týždňa: Šarlátové kozmické more


potw2318 – Obrázok týždňa

Šarlátové kozmické more

01. máj 2023

Na tomto farebnom obrázku vidíme časť hmloviny Gum 10 očami veľmi veľkého teleskopu (VLT) ESO v Čile. Gum 10 objavil austrálsky astronóm Colin Stanley Gum, ktorý v roku 1955 publikoval katalóg s viac ako 80-timi podobnými difúznymi hmlovinami.

Energetické ultrafialové žiarenie z horúcich modrých hviezd, v hmlovine Gum 10, ionizuje jej plyn – vytrháva elektróny z atómov plynu. Keď sa tieto elektróny a atómy opäť spoja, vyžarujú svetlo špecifických farieb (vlnových dĺžok). Červený odtieň na tejto snímke pochádza z vodíka, najzastúpenejšieho prvku vo Vesmíre. Tmavé oblasti sú husté oblaky prachu, ktoré nám čiastočne bránia vo výhľade na objekty za nimi.

Tento obrázok, nasnímaný prístrojom FORS2, vznikol v rámci programu ESO Cosmic Gems, popularizačnej iniciatívy, ktorej cieľom je vytvárať snímky zaujímavých, pútavých a vizuálne atraktívnych objektov pomocou ďalekohľadov ESO na účely vzdelávania a práce s verejnosťou. Program využíva čas ďalekohľadu, ktorý nemožno využiť na vedecké pozorovania. Všetky zozbierané dáta môžu byť však vhodné aj na vedecké účely a sú sprístupnené astronómom prostredníctvom vedeckého archívu ESO.

Kredit: ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2318a/

 

ESO*lar