Obrázok týždňa: Laserovo ostrý zrak


potw2315 – Obrázok týždňa

Laserovo ostrý zrak

10. apríl 2023

Nebojte sa, pri tvorbe tohto obrázka týždňa neboli poškodené žiadne planéty! Výkonné laserové lúče na snímke sú súčasťou jedného zo štyroch 8,2 m ďalekohľadov ESO VeryLargeTelescope (VLT) v Čile. Umožňujú astronómom získať veľmi ostré snímky vesmíru tým, že korigujú rozmazanie spôsobené turbulenciou v atmosfére, ale ako?
Lasery sú naladené presne na frekvenciu, ktorá excituje atómy sodíka vznášajúce sa vo výške 90 km nad zemou, následkom čoho žiaria. Vysoko na oblohe tak vznikajú umelé „hviezdy“, ktorých rýchle blikanie je v reálnom čase monitorované špeciálnymi senzormi. Na základe toho sú odoslané inštrukcie k deformovateľnému sekundárnemu zrkadlu ďalekohľadu, ktoré sa rýchlo pretvorí tak, aby pôsobilo proti atmosférickému skresleniu. A to všetko sa deje milisekundovou rýchlosťou!
Táto technika, známa ako adaptívna optika, môže ako referenciu na meranie turbulencie tiež použiť skutočné hviezdy. Ale nie vždy je dostatočne jasná hviezda hneď vedľa objektu, ktorý chceme pozorovať, a práve vtedy prídu vhod umelé laserové hviezdy.
Ako fungujú samotné lasery a aké majú ďalšie využitie v astronómii? Zistite to v tomto blogovom príspevku ESO.

Kredit: Zdeněk Bardon/ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2315a/

 

ESO*lar