Obrázok týždňa: Na dosah


potw2312 – Obrázok týždňa

Na dosah

20. marec 2023

Obrázok týždňa zobrazuje krásne stretnutie ďalekohľadu SEST (Swedish-ESO Submillimetre Telescope) a Mliečnej dráhy, ktoré sa zdanlivo takmer dotýkajú. Záber bol zhotovený na ESO observatóriu La Silla, ktoré sa nachádza na okraji čilskej púšte Atacama v nadmorskej výške 2400 metrov.

Hra svetla a tmy formuje Mliečnu dráhu, ktorá sa tiahne nočnou oblohou. Svetlo prichádzajúce z miliónov hviezd v centrálnej oblasti našej galaxie čiastočne tieni prachové oblaky, ktoré vidíme ako tmavé škvrny.

SEST bol vybudovaný z poverenia Švédskej rady pre výskum v prírodných vedách (NFR) a ESO, v roku 1987. Jedná sa o 15m rádioteleskop, ktorý bol v čase svojhých začiatkov jediným veľkým submilimetrovým teleskopom na južnej pologuli. V roku 2003 bol teleskop vyradený z prevádzky, pretože ho nahradil teleskop APEX (Atacama Pathfinder EXperiment) a interferometer ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) o trochu severnejšie v Čile. V priebehu rokov pozoroval SEST širokú škálu astronomických objektov, od komét, cez hviezdne pôrodnice aj galaxie.

Kredit: ESO/A. Ghizzi Panizza (www.albertoghizzipanizza.com)

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2312a/

 

ESO*lar