Obrázok týždňa: Dánsky pohľad na Mliečnu dráhu


potw2303 – Obrázok týždňa

Dánsky pohľad na Mliečnu dráhu

16. január 2023

Už od roku 1979 odhaľuje 1,54-metrový Dánsky ďalekohľad /Danish Telescope/ na observatóriu ESO La Silla spletité tajomstvá našej domovskej galaxie. Nad ďalekohľadom sa na nočnej oblohe čilskej púšte rozprestiera Mliečna dráha, ako aj jasný stred galaxie.

Dánsky 1,54 metrový ďalekohľad bol použitý na pätnásťročný prieskum publikovaný v roku 2004, ktorého cieľom bolo štúdium 14000 hviezd našej galaxie a ktorý našiel prvé stopy dramatickej histórie Mliečnej dráhy. Prieskum bol zameraný na pohyb hviezd a ich vzdialenosti, rovnako ako aj na ich vek a chemické zloženie. To umožnilo zmapovať minulosť Mliečnej dráhy a odhaliť, že jej vývoj bol komplikovanejší, než sa pôvodne predpokladalo.

Mliečna dráha križuje čilskú nočnú oblohou a na snímke vyzerá pokojne, ale prieskum našiel stopy oveľa dynamickejšej aktivity z minulosti. Zvlášť zrážky s menšími galaxiami obohatili Mliečnu dráhu o obrie molekulárne mraky, ktoré v našej galaxii naštartovali tvorbu hviezd a výbuchy supernov formujúce prostredie, ktoré dnes nazývame domovom.

Kredit: Zdeněk Bardon/ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2303a/

 

ESO*lar