Obrázok týždňa: Technológia astronómie


potw2301 – Obrázok týždňa

Technológia astronómie

02. január 2023

Technické a inžinierske výkony stojace za astronomickými snímkami a objavmi, ktoré vedci urobili s pomocou zariadení ESO, sú skutočne úžasné. Na snímke môžeme vidieť štvrtú teleskopickú jednotku (Yepun) ESO’s Very Large Telescope (VLT) v Čile, ku ktorej je možné pripojiť mnohé moderné prístroje, ako napr. MUSE, HAWK-I a ERIS.

Tieto nástroje, ktoré sú skonštruované a navrhnuté na štúdium tajomstiev vesmíru, napr. planét, hviezdnych kolísk a supermasívnych čiernych dier, by to nikdy nedokázali bez systému adaptívnej optiky (AOF). Jednou zložkou AOF je 4 Laser Guide Star Facility (4LGSF). Laserové lúče vyžarujú štyri čierne trubice okolo 8,2 m zrkadla teleskopu znázorneného na obrázku. Každý laserový lúč je široký 30 cm a má výkon 22 wattov. Keď sú lúče v zemskej atmosfére dosahujú výšku asi 90 km, excitujú atómy sodíka, ktoré na základe toho žiaria ako hviezda.

Špeciálne senzory v každom prístroji merajú blikanie týchto umelých hviezd v reálnom čase. Inštrukcie prijíma deformovateľné pomocné zrkadlo ďalekohľadu, ktorého povrch sa upravuje každú milisekundu. To pôsobí proti účinkom atmosférických turbulencií a tým poskytuje krištáľovo čistý obraz.

Kredit: Zdeněk Bardon/ESO

——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2301a/

 

ESO*lar