Obrázok týždňa: Pokrok na ELT


potw2248 – Obrázok týždňa

Pokrok na ELT

28. november 2022

Na vrchole Cerro Armazones v čílskej púšti Atacama pokračuje výstavba „najväčšieho oka, ktoré smeruje na oblohu“, Extrémne Veľkého Teleskopu ESO (ELT). Najnovší obrázok zachytený v októbri tohto roka ukazuje, že betónová konštrukcia, ktorá sa začala formovať v januári, je takmer hotová. Tento základ bude držať 85 metrov vysokú oceľovú kupolu a v priebehu niekoľkých týždňov bude vhodný aj na prijatie 36 mechanických jednotiek, ktoré zabezpečia rotáciu 6100-tonovej kupolovej konštrukcie o 360°.

Na pravom okraji obrázku sú dobre viditeľné základy chladiacej stanice. Je to jedno z niekoľkých zariadení, ktoré sa stavajú na udržiavanie teleskopu na nízkej teplote počas dňa, čo mu umožní rýchlejšie sa ochladiť na rovnakú teplotu ako má jeho okolie v noci. To má zásadný význam na to, aby sa minimalizovalo rušivé prúdenie vzduchu vo vnútri kupoly ako aj mechanické deformácie teleskopu vyplývajúce z tepelnej rozťažnosti. V strede obrázku môžete vidieť základy hlavnej konštrukčnej jednotky, v ktorej je umiestnený ďalekohľad a jeho prístroje – vážiace spolu 4 600 ton. Na zaliatie základov, do ktorých bolo nainštalované aj najmodernejšie zariadenie na pohlcovanie zemetrasení, sa použilo takmer 9000 metrov kubických betónu.

Niekoľké žeriavy, s nosnosťou od 250 do 600 ton, sú už v prevádzke a pomáhajú pri stavbe betónových konštrukcií. Pri montáži kupoly a hlavného konštrukčného celku bude hrať najväčšiu úlohu ten, ktorý je zobrazený na ľavom okraji obrázku. Žeriav, ktorý je vysoký takmer 120 metrov a môže dosiahnuť do výšky 80 metrov, je viditeľný z niekoľkokilometrovej vzdialenosti a dáva tak tušiť, aký bude ELT extrémne veľký.

Kredit: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2248a/

 

ESO*lar