Hmlovina Sh2-284 zachytená na novej snímke ESO


eso2309 — Tlačová správa (snímka)

Hmlovina Sh2-284 zachytená na novej snímke ESO

27. jún 2023

Tento oranžovo-červený oblak, ktorý je zachytený na snímke, je súčasťou hmloviny Sh2-284. Záber bol zhotovený ďalekohľadom ESO/VST na Observatóriu Paranal a zobrazuje tento objekt v mimoriadnych detailoch. Táto hmlovina je Sh2-284, je doslova posiata hviezdami, pretože plyn a prach v hmlovine sa stále zhlukujú, vznikajú tu nové hviezdy. Ak sa na snímku pozriete pozorne, možno sa vám podarí rozoznať ‚hlavu mačky‘.

Hviezdna škôlka s označením Sh2-284 je rozsiahla oblasť prachu a plynu. Jej najjasnejšia časť, viditeľná na tejto snímke, má priemer asi 150 svetelných rokov (viac ako 1400 biliónov kilometrov). Nachádza sa asi 15 000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Jednorožec (Monoceros).

Uprostred najjasnejšej časti hmloviny – priamo pod „mačacím nosom“ – sa nachádza hviezdokopa známa pod označením Dolidze 25, ktorý produkuje veľké množstvo silného žiarenia s vysokou energiou a silný hviezdy vietor. Žiarenie je dostatočne silné na to, aby ionizovalo vodíkový plyn v oblaku, ktorý následne žiari v jasných odtieňoch oranžovej a červenej farby. Práve v takéto oblaky sú zásobárňami stavebného materiálu na tvorbu nových hviezd.

Hviezdny vietor prúdiaci z centrálnej hviezdokopy vytláča z hmloviny plyn a prach. Uprostred preto vzniká ‚dutina‘ ochudobnená o hmotu. Keď sa hviezdny vietor stretne s hustejším zhlukom materiálu, ktorý kladie väčší odpor, dochádza najskôr k jeho „erózii“ po stranách. Vznikajú tak útvary pripomínajúce ‚piliere‘, ktoré možno uvidieť na okrajoch Sh2-284. Smerujú do stredu hmloviny a na snímke ich možno nájsť niekoľko. Tieto piliere sú v skutočnosti široké niekoľko svetelných rokov a obsahujú obrovské množstvo plynu a prachu – materiálu, z ktorého sa formujú nové hviezdy.

Táto snímka bola vytvorená z údajov vytvorených ďalekohľadom ESO/VST (VLT Survey Telescope), ktorý patrí talianskemu Národnému inštitútu pre astrofyziku (National Institute for Astrophysics in Italy, INAF) a je umietnený na Observatóriu ESO Paranal v Čile. VST je určený na mapovanie južnej oblohy vo viditeľnom svetle a využíva na to kameru s 256 miliónmi pixelov, špeciálne navrhnutú pre zhotovovanie širokouhlých snímok hviezdnej oblohy. Snímka bola vyhotovená v rámci prehliadky VPHAS+ (VST Photometric Hα Survey of the Southern Galactic Plane and Bulge), počas ktorej bolo preskúmaných približne 500 miliónov objektov v Mliečnej dráhe a vedcom tak pomohla lepšie pochopiť životný cyklus hviezd v našej Galaxii.

——————–
Contacts

Juan Carlos Muñoz Mateos
ESO Media Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6176
Email: jmunoz@eso.org

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Cell: +49 151 241 664 00
Email: press@eso.org
——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/news/eso2309/

 

ESO*lar