eso2301 — Tlačová správa (snímka)
Nebeský had zachytený ďalekohľadom ESO
04. január 2023
Táto nová infračervená snímka odhaľuje nespočetné množstvo hviezd poza slabou oranžovou žiarou hmloviny Sh2-54. Viditeľný a infračervený prieskumný ďalekohľad pre astronómiu (VISTA) na observatóriu ESO Paranal v Čile zachytil túto úžasnú kolísku hviezd v súhvezdí Hada (Serpens) veľmi podrobne.
Keď sa starovekí ľudia pozerali na nočnú oblohu, uvideli vo hviezdach náhodné vzory. Gréci napríklad pomenovali jedno takéto „súhvezdie“ Had (Serpens), pretože sa podobalo na hada. Čo však vidieť nemohli, je, že hadí chvost je bohatý na fascinujúce astronomické objekty. Patria sem hmloviny Eagle, Omega a Sh2-54, ktoré sa na tomto veľkolepom infračervenom obrázku odhalili v novom svetle.
Hmloviny sú obrovské oblaky plynu a prachu, z ktorých sa rodia hviezdy. Pomocou ďalekohľadov môžu astronómovia veľmi podrobne identifikovať a analyzovať aj tieto dosť nejasné objekty. Hmlovina, ktorá sa tu nachádza, vzdialená asi 6 000 svetelných rokov, sa oficiálne volá Sh2-54. „Sh“ odkazuje na amerického astronóma Stewarta Sharplessa, ktorý v 50. rokoch 20. storočia katalogizoval viac ako 300 hmlovín.
Ako technológia používaná na skúmanie vesmíru napreduje, dozvedáme sa o týchto hviezdnych kolískach stále viac a viac. Jedným z takýchto pokrokov je schopnosť vidieť za svetlo, ktoré naše oči dokážu vnímať cez infračervené svetlo. Rovnako ako menovec hmloviny, had, vyvinul schopnosť vnímať infračervené svetlo, aby lepšie porozumel svojmu prostrediu, vyvinuli sme my infračervené nástroje, aby sme sa dozvedeli viac o vesmíre.
Zatiaľ čo viditeľné svetlo je ľahko absorbované prachovými mrakmi v hmlovinách, infračervené svetlo preniká cez hrubé vrstvy prachu takmer bez prekážok. Tu zobrazený obrázok preto odhaľuje veľa hviezd za prachovým závojom. To je obzvlášť užitočné, pretože to vedcom umožňuje oveľa podrobnejšie študovať, čo sa deje v hviezdnych kolískach, a tak sa dozvedieť viac o vzniku hviezd.
Tento obrázok bol zachytený v infračervenom rozsahu s citlivou 67-miliónovou kamerou teleskopu VISTA ESO na observatóriu Paranal v Čile. Nahrávka vznikla v rámci prieskumu VVVX (program prieskumu VISTA Changes in Via Láctea eXtended). Ide o viacročný projekt, ktorý opakovane pozoroval veľkú časť Mliečnej dráhy na infračervených vlnových dĺžkach, čo poskytuje kľúčové údaje pre pochopenie hviezdneho vývoja.
——————-
More information
The European Southern Observatory (ESO) enables scientists worldwide to discover the secrets of the Universe for the benefit of all. We design, build and operate world-class observatories on the ground — which astronomers use to tackle exciting questions and spread the fascination of astronomy — and promote international collaboration in astronomy. Established as an intergovernmental organisation in 1962, today ESO is supported by 16 Member States (Austria, Belgium, the Czech Republic, Denmark, France, Finland, Germany, Ireland, Italy, the Netherlands, Poland, Portugal, Spain, Sweden, Switzerland and the United Kingdom), along with the host state of Chile and with Australia as a Strategic Partner. ESO’s headquarters and its visitor centre and planetarium, the ESO Supernova, are located close to Munich in Germany, while the Chilean Atacama Desert, a marvellous place with unique conditions to observe the sky, hosts our telescopes. ESO operates three observing sites: La Silla, Paranal and Chajnantor. At Paranal, ESO operates the Very Large Telescope and its Very Large Telescope Interferometer, as well as survey telescopes such as VISTA. Also at Paranal ESO will host and operate the Cherenkov Telescope Array South, the world’s largest and most sensitive gamma-ray observatory. Together with international partners, ESO operates ALMA on Chajnantor, a facility that observes the skies in the millimetre and submillimetre range. At Cerro Armazones, near Paranal, we are building “the world’s biggest eye on the sky” — ESO’s Extremely Large Telescope. From our offices in Santiago, Chile we support our operations in the country and engage with Chilean partners and society.
——————–
Contacts
Juan Carlos Muñoz Mateos
ESO Media Officer
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6176
Email: press@eso.org
——————–
Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/news/eso2301/
ESO*lar