Časová schránka umiestnená v extrémne veľkom teleskopu ESO


ann23017 — Oznámenie

Časová schránka umiestnená v extrémne veľkom teleskopu ESO

16. október 2023

Minulý týždeň bola počas ceremónie na stavenisku extrémne veľkého teleskopu (ELT) ESO, na Cerro Armazones v čílskej púšti Atacama, umiestnená časová schránka, ktorá má pripomínať zamestnanom ESO vedu, technológiu a spoluprácu medzi ESO a Čile.

Schránka bola zapečatená pri položení základného kameňa v roku 2017, keď sa začala výstavba onedlho „najväčšieho oka na svete, ktoré smeruje k oblohe“. Slúži ako symbolické posolstvo budúcim generáciám a obsahuje mementá od čilských úradov vrátane plakety od vtedajšej prezidentky Čile, Michelle Bachelet Jeriovej, o otvorení neba krajiny otázkam celej planéty, ako aj kresby čilských deti predstavujúce vesmír, ďalekohlady ESO a krajinu severného Čile. Súčasťou schránky je aj mozaika fotografií zamestnancov ESO a kópia knihy popisujúcej budúce vedecké ciele ďalekohľadu [1]. Zakrýva ho vyrytý model jedného zo šesťuholníkového segmentu primárneho zrkadla ELT vyrobený z Zerodur®, ktorý je päťkrát menší od pôvodného segmentu.

Minulý týždeň členovia a zamestnanci rady ESO navštívili miesto ELT, aby umiestnili schránku do steny kupoly ELT na podujatí vedenom predsedníčkou rady ESO Lindou Tacconi (Nemecko) a viceprezidentkou Mirjam Lieshout-Vijverberg (Holandsko). Na samostatnom podujatí o niekoľko dní neskôr druhá skupina členov Rady vedená Rafaelom Bachillerom (Španielsko) a Janom Buriánkom (Česká republika) nainštalovala pamätnú tabuľu na stenu, kde je schránka umiestnená.

Nedávno bola výstavba ELT dokončená na 50 %, čo je na dobrej ceste k začatiu vedeckých operácií koncom tohto desaťročia. Tento míľnik dosiahol v roku, keď si ESO a Čile pripomínajú svoje 60-ročné partnerstvo, ktoré umožnilo založenie jedinečných observatórií v púšti Atacama a rozvoj silnej vedeckej komunity.

Ako najväčší optický a infračervený ďalekohľad na svete posunie ELT naše chápanie vesmíru. Jeho vedecké ciele siahajú od slnečnej sústavy, ⁶až po okraj pozorovateľného vesmíru vrátane exoplanét, čiernych dier a prvých hviezd a galaxií. Bude hľadať odpovede na niektoré z najväčších otvorených otázok v astronómii: existuje život niekde inde vo vesmíre? Aká je povaha temnej hmoty a temnej energie? Sú zákony prírody univerzálne? Môže tiež odpovedať na zatiaľ neznáme otázky – kto vie, čo ešte ELT objaví, kým sa časová schránka otvorí?

Poznámky

[1] Presný obsah časovej schránky ELT je:
● Vygravýrovaná sklenená plaketa od vtedajšej prezidentky Čile Michelle Bachelet Jeria s citátom „Abriendo el cielo de Chile a las preguntas de todo un planeta“ („Otváranie neba Čile otázkam celej planéty“)
● Pamätné pero od čilskej vlády (Gobierno Regional, Región de Antofagasta)
● Šesť kresieb od školákov z Antofagasty a Taltalu, ktoré zobrazujú krajinu severného Čile, astronomické objekty a ďalekohľady ESO
● Dve koláže fotografií zamestnancov ESO
● Fotokniha o púšti Atacama
● Kniha o vede s ELT: Rozšírený pohľad na vesmír

——————-

Contacts

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Email: press@eso.org
——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/announcements/ann23017/

 

ESO*lar