ann23009 — Oznámenie
25 rokov fantastickej vedy a inžinierstva pomocou veľmi veľkého ďalekohľadu ESO
25. máj 2023
Jeden z najpokročilejších optických ďalekohľadov na svete – veľmi veľký ďalekohľad ESO (VLT) – dnes oslavuje svoje 25. výročie. Za posledných 25 rokov VLT výrazne ovplyvnil zo svojho domova v čilskej púšti Atacama naše chápanie vesmíru cez niekoľkých pozoruhodných prvenstiev.
Veľmi veľký ďalekohľad VLT ESO je vlajkovou loďou európskej pozemnej optickej astronómie. Pozostáva zo štyroch samostatných pevných ďalekohľadov, pričom každý ďalekohľad má hlavné zrkadlo s priemerom 8,2 metra. Ďalej pozostáva zo štyroch pohyblivých pomocných ďalekohľadov s priemerom 1,8 metra, ktoré sú súčasťou interferometra veľmi veľkého ďalekohľadu. 25. mája 1998 získala prvá jednotka UT1 – Unit Telescope menom Antu svoje prvé snímky, čím sa začala nová éra astronómie.
Odvtedy astronómovia vytvorili viac ako 10 000 vedeckých prác s použitím údajov zozbieraných teleskopmi VLT, čo je v priemere viac ako jeden recenzovaný článok za deň. Niektoré z kľúčových výskumov uskutočnených s pomocou VLT zahŕňajú štúdium supermasívnej čiernej diery v strede Mliečnej dráhy a stanovenie zrýchleného rozpínania vesmíru, pričom oba výsledky viedli k udeleniu Nobelových cien. Medzi ďalšie kľúčové zistenia patrí prvý priamy obraz planéty mimo našej slnečnej sústavy a charakterizácia prvého viditeľného náprotivku zdroja gravitačných vĺn.
Pozoruhodný prínos VLT k vede bol možný vďaka sade pokročilých nástrojov, ktoré používa. Najuniverzálnejší a astronómami najžiadanejší je FOcal Reducer and Low Dispersion Spectrograph (FORS), ktorý dokáže snímať pomerne veľké oblasti oblohy s veľmi vysokou citlivosťou. FORS v skutočnosti vyhotovil pomocou VLT niektoré z najznámejších astronomických snímok. Ďalším všestranným prístrojom je Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE), výkonný spektrograf, ktorý astronómom umožňuje vytvárať 3D pohľady na vesmír. VLT je tiež hostiteľom X-shooter, ktorý možno použiť na pozorovanie širokej škály astronomických objektov od slabších až po tie veľmi jasné. GRAVITY, nástroj interferometra VLT, je tiež mimoriadne jedinečný, pretože kombinuje svetlo zo štyroch teleskopov a stabilizuje ho, čo umožňuje astronómom zachytiť nepatrné detaily vo veľmi slabých objektoch.
Okrem svojich mnohostranných prístrojov obsahuje VLT pokročilý systém adaptívnej optiky na korekciu rozmazania spôsobeného atmosférickou turbulenciou. Jeho štvorlaserový systém, inštalovaný na štvrtej jednotke Unit Telescope 4 menom Yepun sa používa na excitáciu atómov sodíka v atmosfére, preto je možno najviditeľnejšou časťou adaptívneho optického zariadenia VLT. Atómy excitované lasermi vyžarujú svetlo, ktoré je ovplyvnené atmosférou rovnakým spôsobom ako svetlo vyžarované skutočnými hviezdami. Vyžarované svetlo zhromaždí ďalekohľad, ktorý pomocou systémov adaptívnej optiky odmeria a vykoriguje deformácie spôsobené atmosférou. Tento pokročilý systém v kombinácii s vynikajúcimi podmienkami tmavej oblohy v púšti Atacama zaisťuje, že ďalekohľad dokáže získať mimoriadne ostré snímky.
Očakáva sa, že VLT, ktorý je stále na čele vedy a techniky, bude pokračovať v kľúčových objavoch aj v nasledujúcich rokoch. Aktuálne prebiehajúce vylepšenie je implementácia laserovej vodiacej hviezdy na každej jednotke Unit Telescope 1 až 3, ako súčasť modernizácie prístroja GRAVITY.
ESO bude tento týždeň oslavovať VLT na svojich kanáloch sociálnych médií a zostaňte naladení na novú reláciu ESO Chasing Starlight na YouTube, ktorá vo svojej prvej epizóde upozorní na niektoré z najlepších vedeckých výsledkov VLT.
——————-
Contacts
Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel: +49 89 3200 6670
Email: press@eso.org
——————–
Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/announcements/ann23009/
ESO*lar