Messenger má nový digitálny domov


ann23008 — Oznámenie

Messenger má nový digitálny domov

15. máj 2023

Po takmer polstoročí vydávania časopisu ESO pre vedu a techniku The Messenger skočí rovno do digitálneho sveta tak, že bude publikovaný už len online. Tento krok sa zhoduje s vydaním nového aktuálne čísla časopisu, ktoré je v poradí už 190.

V máji 1974 časopis The Messenger úplne prvýkrát sa vydal na cestu a doteraz slúži ako kľúčové spojenie medzi organizáciou ESO a širokou astronomickou komunitou. Poskytuje aktuálne informácie o vedeckých, technických a iných pokrokoch organizácie. Časopis informuje za hranicami organizácie ESO o vzrušujúcich novinkách z oblasti astronómie a príbuzných odvetviach širšiu verejnosť, ako aj politikov, novinárov, učiteľov a amatérskych astronómov vrátane zainteresovaných vedcov z iných oblastí vedy.

V priebehu rokov sa časopis The Messenger vyvíjal aj obsahovo aj rozsahom, zároveň sa vyvíjal aj spôsob, akým sa dostáva k svojim čitateľom. Digitálne problémy prvýkrát nastali začiatkom roku 2000 a odvtedy bol celý archív nahraný do databázy The Messenger – až od roku 1974. Výsledkom je, že články publikované v The Messenger sú teraz ľahšie dostupné, použiteľné a sledovateľné.

Čitatelia sa neustále presúvajú do online sveta a tieto návyky papierové časopisy presúvajú tiež do online priestoru, nastal správny čas, aby sa The Messenger stal online publikáciou. V neposlednom rade organizácia ESO sa stále viac zameriava na udržateľnosť a preto čitatelia teraz budú môcť nájsť nové aj staré čísla historického časopisu na webovej stránke The Messenger.

Tento krok sa zhoduje s vydaním najnovšieho vydania The Messenger. Nové číslo 190 obsahuje špeciálnu zbierku článkov popisujúcich rôzne pozorovania, ktoré sa uskutočnia pomocou 4-metrového multiobjektového spektroskopického teleskopu 4MOST( the 4-metre Multi-Object Spectroscopic Telescope), novinky zo širokouhlového spektroskopického prieskumného zariadenia vo výstavbe pre 4-metrový astronomický ďalekohľad zameraný na pozorovanie v infračervenej a optickej oblasti VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) na observatóriu ESO Paranal. Ďalej sa čitatelia môžu zoznámiť s prvými výsledkami pozorovacieho procesu ESO Distributed Peer Review, ktorý bol predstavený minulý rok, ako aj s pretrvávajúcimi účinkami, ktoré mala erupcia sopky Hunga Tonga – Hunga Ha’apai na pozorovania na observatóriu Paranal.

Chcete mať aktuálne informácie? Prejdite na stránku https://messenger.eso.org a kliknite na tlačidlo Prihlásiť sa, aby vám bola každá digitálna kópia doručená priamo do vašej e-mailovej schránky.

——————-

Contacts

Mariya Lyubenova
Editor of The Messenger
ESO Head of Media Relations
Garching bei München, Germany
Tel: + 49 89 3200 6188
Email: mlyubeno@eso.org
——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/announcements/ann23008/

 

ESO*lar