Úvod


ASTRO menu

Atlas_01

HVIEZDNY ATLAS

Jedná sa o jedinečný návod na obsluhu nočnej oblohy, ktorú vidíme nad
hlavou už pomocou malého, turistického ďalekohľadu, ktorý sa určite nájde v každej domácnosti – alebo majiteľom menšieho teleskopu, ktorý len začínajú objavovať krásy nočnej oblohy.
2percenta

2 % dane pre naše združenie

Prispejte 2% z Vašich zaplatených daní na rozvoj Hvezdárne a amatérskej astronómie v Senci.
Letak-SOLAR

Leták

 

/aktualizované december 2017/

VLST_01

VLST

– Very Large Senec Telescop –
Jedná sa o astronomický ďalekohľad optického systému Nasmyth.
Priemer zrkadlového ďalekohľadu je 400 mm a ohnisko 7000 mm. Ďalekohľad je využitý pre verejné prehliadky oblohy, ale aj na vedeckú činnosť.
Výrobu ďalekohľadu si zabezpečili členovia združenia svojpomocne.
uvod_led

LED osvetlenie - Senec

V lete roku 2013 mesto Senec
inovovalo sieť verejného osvetlenia výmenou starých typov sodíkových svie-
tidiel za moderné LED osvetlenie, čím značne prispelo k zlepšeniu životného
prostredia, znížením svetelného smogu.
GaN+earth

Zaujimavosti

SETI, Globe at Night, 60+
Planetarium_Senec

Planetárium - Senec

V roku 2017 sa nám s finančnou podporu mesta Senec, s finančnou Bratislavského samosprávneho kraja BSK a z 2% podarilo svojpomocne zrealizovať stavbu seneckého planetária. Nafukovacie planetárium s priemerom 5m je vybavené projekčným systémom rybie oko s rozlíšením 4K s kapacitou 20 osôb na predstavenie. /aktualizované 11. marec 2018./
Planet_Sen_280x360

Planetka Senec

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec pri príležitosti organizovania 100. astronomickej prednášky podalo spolu s objaviteľmi návrh na definitívne pomenovanie planetky: (20664) = 1999 UV4 na planétku (20664) Senec = 1999 UV4.
NFC

NFC a TV meteokamery

V januári 2015 sme sa zapojili do siete CEMENt a spustili prevádzku dvoch TV kamier na snímanie meteorov. V októbri 2015 sme v spolupráci s astronomickým kým združením UMa Astronomy v Blahovej, spustili dvojstaničné NFC pozorovania slabých meteorov v úzkom zornom poli…

Tricorder

SOLAR FaceBook

Pár fotiek z dnešnej odvrátenej 🌚 prednášky 😃 ... See MoreSee Less

16 hours ago

SOLAR Hvezdáreň Senec

Nezabudnite hlasovať za Astroterasu, aby sme mohli pohodlne pozorovať hviezdy aj z terasy 🔭🌟Hlasovanie od 10.6.do 24.6.
rozhodni-bsk.sk/2019-senec-astroterasa/
Projekt „Astroterasa“ je zameraný na vybudovanie otvorenej pozorovacej plochy na streche Základnej školy s VJM Alberta Molnára Szencziho, na ktorej je umiestnená kupola seneckej hvezdárne. Bude slúžiť pre verejné prehliadky nočnej oblohy a hromadné pozorovania astronomických úkazov ako sú napr. zatmenia mesiaca, zákryty planét, pozorovanie meteorických rojov a pravidelné astronomické akcie SAP – Senecké Astro Praktikum. Súčasťou Astroterasy bude model Slnečnej sústavy a meteorologická stanica.
... See MoreSee Less

Nezabudnite hlasovať za Astroterasu, aby sme mohli pohodlne pozorovať hviezdy aj z terasy 🔭🌟

4 days ago

SOLAR Hvezdáreň Senec

Astronómia v Nitre
Pripomíname si : 16. júna 1963 vzlietla do vesmíru prvá žena. Tento úspech patrí Valentíne Vladimirovnej Tereškovej. Let sa uskutočnil na kozmickej lodi Vostok - 6 a trval 2 dni 22 hod. a 50 min. za tento čas obletela 48x Zem a prekonala vzdialenosť 1 971 000 km. Jej pozorovania a fotografie boli použité na detekciu aerosólových vrstiev v atmosfére. Z paluby Vostoku, z ktorého sa hlásila volacím znakom "Čajka", vysielala živý rozhovor, ktorý bol vysielaný rozhlasom po celom Sovietskom zväze. Spoločne s Vostokom 6 sa vo vesmíre nachádzal aj Vostok 5, okolo ktorého Tereškovová preletela vo vzdialenosti iba piatich kilometrov počas jedného zo svojich obehov okolo planéty. "Čajka" je stále jedinou ženou, ktorá uskutočnila let do vesmíru sama. Všetky nasledujúce ženy - kozmonautky leteli len v spoločných posádkach. Vostok - 6 šťastlivo pristál 19. júna v Baevskom okrese, v regióne Altaj.
Zdroj : Roskozmos
... See MoreSee Less

6 days ago

SOLAR Hvezdáreň Senec

Podporte Astroterasu v Senci svojim hlasom 🙂 ďakujemeHlasovanie od 10.6.do 24.6.
rozhodni-bsk.sk/2019-senec-astroterasa/
Projekt „Astroterasa“ je zameraný na vybudovanie otvorenej pozorovacej plochy na streche Základnej školy s VJM Alberta Molnára Szencziho, na ktorej je umiestnená kupola seneckej hvezdárne. Bude slúžiť pre verejné prehliadky nočnej oblohy a hromadné pozorovania astronomických úkazov ako sú napr. zatmenia mesiaca, zákryty planét, pozorovanie meteorických rojov a pravidelné astronomické akcie SAP – Senecké Astro Praktikum. Súčasťou Astroterasy bude model Slnečnej sústavy a meteorologická stanica.
... See MoreSee Less

Podporte Astroterasu v Senci svojim hlasom :-) ďakujeme

1 week ago

SOLAR Hvezdáreň Senec

Len aby ste vedeli pred pár dňami nastala opozícia Jupitera tento skvelý obrázok, presne vysvetľuje o čo ide a ta jasná hviezda, ktorú vidíte večer na juhovýchode oblohy je Jupiteeeeer 🙂¡Júpiter en su máximo esplendor! 🤩

Por estos días, Júpiter y sus 4 lunas mayores han sido los grandes protagonistas del cielo nocturno siendo capturados en miles de astrofotografías alrededor del mundo 🕺📸. Hoy, el gigante gaseoso está en oposición, una organización celeste bastante peculiar en dónde Júpiter y sus lunas serán visibles en su máximo esplendor 💎.

Una configuración de Oposición ocurre cuando el Sol, la Tierra y algún otro objeto celeste están ubicados de tal forma que al observarlos desde una vista superior al Sistema Solar forman una línea recta 🍅🌎☀. Esto implica que desde la Tierra observemos al Sol y el otro objeto diametralmente opuestos; a medida que el Sol se pone por el oeste🌇, el otro objeto se levanta por el este 🌅.

Gracias a esta ubicación desde el atardecer observaremos a Júpiter con su cara totalmente iluminada 🤩 y con ayuda de algún instrumento óptico 🔭, podemos inclusive detallar su atmósfera dinámica y turbulenta 🌬 como son sus franjas, bandas claras donde el gas está ascendiendo y bandas oscuras donde el gas se está hundiendo, y la Gran Mancha Roja, una tormenta 🌪de más de 400 años del tamaño de casi 3 veces la Tierra.

A pesar de ser una organización bastante acertada, las oposiciones no son eventos lejanos, cada año Júpiter alcanza esta misma posición con respecto a la Tierra y el Sol. Otra oposición más frecuente y reconocida es la que ocurre cada mes entre La Luna-Tierra-Sol 🌝🌎🌞 cuando la Luna se encuentra en su fase llena.

🤓¿Quieres saber más sobre el majestuoso Júpiter? Visita el siguiente enlace:
solarsystem.nasa.gov/planets/jupiter/overview/
... See MoreSee Less

Len aby ste vedeli pred pár dňami nastala opozícia Jupitera tento skvelý obrázok, presne vysvetľuje o čo ide a ta jasná hviezda, ktorú vidíte večer na juhovýchode oblohy je Jupiteeeeer :-)

Comment on Facebook

Mam nan pekny vyhlad z balkona🙂

1 week ago

SOLAR Hvezdáreň Senec

Zahlasujte a zapojte sa do súťaže o UFOna 👽🔭🔭🔭SUTAZ🔭🔭🔭

Hlasujte za Astroterasu v Senci! Za kazdych 100 hlasujucich vyzrebujem jedneho, ktory ziska hackovaneho Martanka vo farbe podla vlastneho vyberu. Podmienkou je zucastnovat sa na podujati Hlasovanie - Astroterasa

facebook.com/events/388774041749461?acontext=%7B%22ref%22%3A%223%22%2C%22action_history%22%3A%22n...

a hlasovat na stranke rozhodni-bsk.sk/2019-senec-astroterasa/ za Astroterasu v Senci.
Do komentu napiste, ze ste hlasovali.
Vela stastia!
... See MoreSee Less

Zahlasujte a zapojte sa do súťaže o UFOna 👽