Spoločenské


Astronóm, je tvor spoločenský, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí hneď prejavovať vzhľadom na to, že svoje obydlie väčšinou opúšťa pod rúškom tmy a sám nesúc čudné nástroje ďaleko od svetiel veľkomesta 🙂 Vzhľadom na nízku populáciu týchto jedincov rôzneho pohlavia sa ich výskyt z času na čas zhusťuje v rôznych lokalitách v časoch pre laika zdanlivo náhodných, alebo pravidelných až s astronomickou presnosťou. V tejto sekcii Vám prinášame niektoré z týchto udalostí, na ktorých sa zúčastnili aj členovia združenia SOLAR Hvezdáreň Senec.

 

Astrofilm 2018

12. ročníka medzinárodného filmového festivalu Astrofilm, ktorý sa konal v dňoch 9. – 11. októbra 2018 v KSC kino Fontána v Piešťanoch. Astrofilm organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň.

http://www.astrofilm.sk/

Stretnutie MTT 2017 Tarján

09. – 12. augusta 2017. sa konalo trojdňové Stretnutie s ďalekohľadom v Maďarsku.

Spoločné foto „účastníkov zájazdu“:
http://www.mcse.hu/wp-content/uploads/2017/08/MTT2017-csoport.jpg

SPACE FEST 2018

23. – 24. júna 2018 sa uskutočnil  SPACE FEST 2018, prvý vesmírny festival. Presne pred rokom začala skCUBE, prvá slovenská družica svoju cestu vesmírom. Preto sme tieto narodeniny oslávili na festivale, ktorý bol venovaný kozmonautike a vesmíru. Festival organizoval občianské združenie SOSA – Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity. My sme navštívili festival našim prenosným planetáriom. Na festivale sme sa stretli aj s plukovníkom Ing. Michalom Fulierom (náhradník Ivana Bellu), ktorý mal veľmi zaujímavú prednášku o výcviku kozmonautov. 

Fulldome Festival Brno 2018

06. – 09. júna 2018 sa uskutočnil FBB 2018, čiže FulldomeFestival Brno v planetáriu brnenskej hvezdárne.

Míla pre Mamu, 2018

12. máj 2018 – Senec

Stretnutie MTT 2017 Tarján

17.-20. augusta 2017. sa konalo trojdňové Stretnutie s ďalekohľadom v Maďarsku.

Spoločné foto „účastníkov zájazdu“:
http://www.mcse.hu/wp-content/uploads/2017/08/MTT2017-csoport.jpg

Astrotábor Vrchteplá 2017

Astronomický klub Juraja Bardyho
PEAK – Púchovský eko-astro klub

12. – 13. august 2017

Štart skCube

23. júna 2017 sme sa zúčastnili štartu prvej slovenskej vesmírnej družice skCUBE. Družica bola vypustená o 05:59 LSEČ z Indie na rakete PSVL.

www.skcube.sk

Míla pre Mamu, 2014

10. máj 2014 – Senec

Hvezdárna a planetárium Brno – Minifulldome festival Mirage IIID

14. apríla 2014 sme sa zúčastnili festivalu Minifulldom Mirage IIID, ktorá sa uskutočnila v priestoroch Brnianskej hvezdárne. Premietanie filmov sa prebiehalo v digitáriu. Samozrejme nádherný obraz premietaných filmov v digitáriu zabezpečili ozajstný 3D zážitok / efekt. Pozreli sme si aj exploratorium, kde sú vystavené napríklad rôzne meteority alebo maketa Olympus mount z Marsu. Mali sme naozaj skvelý zážitok a dúfame, že sa nám podarí niečo podobné vybudovať v Senci.

AMACSIT 2008

Astronomické združenie UMA nás oficiálne pozvalo na stretnutie astronómov amatérov AMACSIT. Stretnutie sa uskutočnilo 10. mája 2008 v Blahovej.

Hvězdárna Valašské Meziříčí – Mezinárodní sluneční seminář 2007

12. – 14. októbra 2007 sa uskutočnil Mezinárodní sluneční seminář 2007 v priestoroch Hvězdárny Valašské Meziříčí. Seminár sa konal na počesť Medzinárodného heliofyzikálneho roku – IHY (International Heliophysical Year) s cieľom lepšie spoznať našu najbližšiu hviezdu.

Témou seminára bola stavba Slnka – začínajúc od jadra a končiac pri koróne – , vplyv Slnka na Zem.

Na seminári sa zúčastnili aj štyria naši členovia. Pomocou pripravených plagátov sme prezentovali : fotografie zo zatmenia Slnka, činnosť združenia na Seneckej hvezdárni a fotografie Slnka pomocou PST.

Budúci rok bude patriť planéte Zem a preto už teraz pripravujú prednášky o našej modrej planéte.

Konference s tematikou zatmění Slunce – SEC 2007

Od 25.8. do 26.8. 2007 se konala ve své historii již třetí víkendová konference s tematikou zatmění Slunce – Solar Eclipse Conference (SEC) 2007. Po belgických Antverpách (rok 2000) a anglickém Milton Keynes (rok 2004), přivítalo letos účastníky konference město Los Angeles v Kalifornii.

Konference byla oficiálně zahájena v sobotu 25.8. dopoledne na observatoři Griffith, která se nachází ve stejnojmenném parku na jižním svahu Mt. Hollywood uvnitř města Los Angeles. V sále místního planetária se konaly o víkendu přednášky jednotlivých delegátů. Hlavní tématem byla vnější vrstva sluneční atmosféry – koróna, která je nejlépe pozorovatelná při úplném zatmění Slunce.

Celkem bylo na konferenci přihlášeno kolem 140 osob z 20 zemí. Z tohoto počtu delegátů bylo 40 přednášejících. Největší zastoupení měli domácí Američané.

Z České republiky se zúčastnily konference tři osoby (jména jsou uvedena bez titulů) – profesionální astronom Marcel Bělík z Hvězdárny v Úpici, studentka matematiky VUT Brno Hana Druckmüllerová a amatérský astronom Jan Sládeček, pracovník ČHMÚ Praha. Ze Slovenska byl přítomen profesionální astronom Vojtech Rušin z AÚ SAV Tatranská Lomnica.

Kolegové Bělík, Druckmüllerová a Rušin měli připravené referáty týkající se sluneční koróny, poster Jana Sládečka obsahoval fotografie z průběhu slunečních zatmění.

Po zajímavých přednáškách byla konference ukončena v neděli 26.8., kolem 18.hod. místního času. Další setkání je plánováno na rok 2011. Konference se koná v letech v kterých nedochází k úplnému ani prstencovému zatmění Slunce.

(Jan Sládeček)

Stretnutie MTT 2007 Tarján

9.-12. augusta 2007. sa konalo  Stretnutie s ďalekohľadom v Maďarsku. Bolo to 3 dňové stretnutie astronómov amatérov a na túto akciu nás pozvali prednášať o našom združení.

Vo štvrtok sme traja – Kristy, Jaro a Klára – dorazili do tábora a potešilo nás, keď sme hneď na recepcii zbadali známe tváre. Potom sme išli pohľadať miesto na stanovanie. Samozrejme počasie nám neprijalo a bola zatiahnutá obloha. Vôbec sme nemohli pozorovať, tak sme si aspoň vypočuli večerné prednášky. Po prednáškach sme sa ešte pred stanmi rozprávali, ale dážď nás zahnal spať. Druhý deň sa začal tiež zamračene, ale napriek tomu sme postavili PST pred náš stan. Zbalili sme naše „spálne“ a utáborili sme sa pred jedálňou. Nakoľko Tarjan je neďaleko mesta Tatabanya – navštívili sme aj slávny bronzový pomník – Turul .
Po raňajkách nasledovali prednášky, ktoré sme si vypočuli. Počas prednášok sa vyčasilo a mohlo sa začať pozorovanie Slnka. Vzbudili sme dosť veľký záujem. Ľudia boli nadšený, keď sa pozreli cez PST, napriek tomu, že sa Slnko nachádza v minime a okrem probuterancii sa nič iné na povrchu Slnka nenachádzalo. Pomaly sa blížila naša „hodina“. Prezentáciu začala Klára – zhrnula doterajšiu činnosť združenia, po nej vystúpil Kristián a porozprával svoje skúsenosti s pozorovaním a fotografovaním Slnka. Prednáška sa vydarila a po prednáške sa s nami prišli ľudia porozprávať a získali sme veľa nových kontaktov.

Dúfame ,že aj na ďalších stretnutiach dostaneme možnosť prezentovať našu činnosť.

AMACSIT 2007

Astronomické združenie UMA nás oficiálne pozvalo na stretnutie astronómov amatérov AMACSIT. Stretnutie sa uskutočnilo 19. mája 2007 v Blahovej.