Obrázok týždňa: Štyri oči skúmajú oblohu


potw2246 – Obrázok týždňa

Štyri oči skúmajú oblohu

14. november 2022

Na snímke týždňa sú štyri pomocné teleskopy observatória ESO Paranal, ktoré obracajú pohľad na nočnú oblohu. Tmavá a nedotknutá obloha Paranalu je jedným z najlepších miest na Zemi na štúdium vesmíru. Ako je vidieť na tomto veľkolepom obrázku, výhľad je skutočne plný vzrušujúcich objektov, na ktoré sa dá pozerať.

Pozrime sa bližšie napríklad na dva oblaky, ktoré vyzerajú ako galaktický ohňostroj po pravej strane pásma Mliečnej dráhy. Toto sú Veľké a Malé Magellanove mraky – trpasličie galaxie uväznené gravitáciou Mliečnej dráhy. Na juhu stredného Čile sú v jazyku Mapuche Magellanove mraky sú známe ako lafken, labken alebo künchalabken („lagúny“) a rünanko („studne vody“). [1]

Keď sa pozrieme bližšie k horizontu uvidíme jemné odtiene zelenej a červenej, ale čo to je? Tento jav sa nazýva svetelné žiarenie atmosféry – airglow, čo je vlastne slabá žiara vyžarovaná atómami a molekulami v atmosfére. Môže byť vytvorená rôznymi mechanizmami ako je interakcia so slnečným žiarením alebo chemické reakcie medzi molekulami. Zelené žiarenie atmosféry pochádza z atómov kyslíka, zatiaľ čo červené pochádza z atómov kyslíka a hydroxylových molekúl. Pozrite si aj ESO cast, a dozviete sa viac o tom, ako vzniká svetelné žiarenie atmosféry – airglow a prečo je Čile obzvlášť dobrým miestom, aby ste to videli.

Notes
[1] Source: Wenumapu. Astronomía y Cosmología Mapuche, Gabriel Pozo Menares & Margarita Canio Llanquinao

Kredit: ESO/Juan Carlos Muñoz Mateos


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2246a/

 

ESO*lar