Obrázok týždňa: Zrod hviezd očami VISTA


potw2245 – Obrázok týždňa

Zrod hviezd očami VISTA

07. november 2022

Obrázok z tohto týždňa je novou snímkou úžasných hmlovín NGC 3603 (vľavo) a NGC 3576 (vpravo), ktorú urobil ESO VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). Táto infračervená snímka tiež ukazuje detaily, ktoré nie je možné vidieť na optických snímkach kvôli prachu v hmlovinách.

NGC 3603 a NGC 3576 sú od nás vzdialené 22 000 a 9 000 svetelných rokov. Vo vnútri týchto rozšírených oblakov prachu a plynu sa rodia nové hviezdy, ktoré postupne menia tvary hmlovín prostredníctvom intenzívneho žiarenia a silného vetra nabitých častíc. Vďaka ich blízkosti majú astronómovia príležitosť študovať intenzívny proces tvorby hviezd, ktorý je bežný aj v iných galaxiách, ale je ťažšie ho pozorovať kvôli obrovským vzdialenostiam.

Tieto dve hmloviny katalogizoval John Frederick William Herschel, keď v roku 1834 navštívil Južnú Afriku, aby preskúmal hviezdy, hmloviny a iné nebeské telesá južnej oblohy. Tento katalóg potom v roku 1888 rozšíril John Louis Emil Dreyer, čím vznikol Nový všeobecný katalóg (New General Catalogue – NGC). Označenie NGC týchto hmlovín a iných nebeských telies je odvodené z jeho názvu.

Kredit: ESO/VVVX survey


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2245a/

 

ESO*lar