Obrázok týždňa: Jemné tmavé oblaky


potw2237 – Obrázok týždňa

Jemné tmavé oblaky

12. september 2022

Tmavé oblaky na tomto obrázku, vyhotoveného na observatóriu ESO Paranal v Čile, pripomínajú takmer niečo nadprirodzené, ako keby sme videli stopy nebeského ducha. Ale nie je potrebné volať krotiteľov duchov! Útvary označené Barnard 92 vpravo a Barnard 93 vľavo sú v skutočnosti tmavé hmloviny: vyzerajú byť čierne, pretože hustý plyn a prach, ktoré obsahujú, pohlcujú svetlo prichádzajúce spoza nich a vytvárajú tieto hmlisté prízraky.

Tieto oblaky sú kolískou hviezd, v ich hĺbkach sa rodia nové hviezdy zo zmršťujúceho sa, hustnúceho materiálu. Oblasť zachytená na zázname je súčasťou väčšej formácie, hviezdneho oblaku Malý strelec – Small Sagittarius (položka číslo 24 slávneho katalógu Charlesa Messiera z roku 1764, t. j. Messier 24). Messier 24 je tiež pomerne bohatý na jasné hviezdy, takže ho možno nájsť aj voľným okom v súhvezdí Strelca počas tmavých letných a skorých jesenných večerov.

Záznam bol vyhotovený obrovskou 268-megapixlovou kamerou OmegaCAM VLT Survey Telescope. Účelom OmegaCAM je pozorovať rozsiahle oblasti oblohy podobné tej, ktorá je tu zobrazená. Na fotografiu sa pohodlne zmestilo štvornásobok disku Mesiaca v splne. Snímku urobili astronómovia ako súčasť VST Photometric Hα Survey of the Southern Galactic Plane and Bulge (VPHAS+), prieskumného programu zameraného na južnú oblohu. Účelom prieskumu je zmapovať difúzne hmloviny ako aj mladé a staré hviezdy našej galaxie.

Kredit: ESO/VPHAS+ team. Acknowledgement: Cambridge Astronomical Survey Unit


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2237a/

 

ESO*lar