Obrázok týždňa: Odraz minulosti


potw2236 – Obrázok týždňa

Odraz minulosti

05. september 2022

Západ slnka na tomto obrázku týždňa vytvára nádherné prostredie nad oázou ďalekohľadov observatória ESO La Silla v čilskej púšti Atacama. La Silla je domovom niekoľkých ďalekohľadov, z ktorých niektoré sú aktívne aj dnes, ako napríklad 3,6 m ďalekohľad ESO na najvyššom vrchole na pravej strane snímky, ktorý slúži hlavne na hľadanie exoplanét.

Niekoľko prístrojov La Silla je však už vyradených, jedným z nich je aj submilimetrový ďalekohľad SEST (Swedish-ESO submillimetre Telescope) prevádzkovaný v spolupráci so Švédskom a ESO, ktorý je možné vidieť v popredí obrázku s jeho 15-metrovým svietiacim tanierom. SEST, postavený v roku 1987, bol v tom čase najväčším ďalekohľadom svojho druhu na južnej pologuli. Rozsah dostupných vlnových dĺžok umožnil výskumníkom študovať veľmi vzdialené časti vesmíru, ale tiež sa urobilo veľa vzrušujúcich objavov v oblasti vytvárania hviezd.

Postupom času však boli postavené novšie prístroje, citlivé aj v (sub)milimetrovom rozsahu, ako napríklad APEX (Atacama Pathfinder Experiment) a anténny systém ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), druhý v spolupráci s ESO . SEST bol vyradený z prevádzky v roku 2003 po uvedení APEX a ALMA do prevádzky. SEST stále stojaci v La Silla pôsobí ako zrkadlo, ktoré nám umožňuje vidieť nielen odraz púšte a oblohy, ale poskytuje aj zrkadlo do minulosti a môžeme „vidieť“ aj výsek z nedávnej histórie astronómie…

Kredit: Zdeněk Bardon/ESO


——————–

Pôvodný článok: https://www.eso.org/public/images/potw2236a/

 

ESO*lar